Wszystko co musisz wiedzieć o depozycie notarialnym

Kupno lub sprzedaż nieruchomości to transakcje warte nawet kilka milionów złotych.  Podczas zawierania ich warto więc zadbać o bezpieczeństwo. W dzisiejszym artykule podpowiemy naszym Klientom w jaki sposób mogą to zrobić.

Czym jest depozyt notarialny?

Depozyt notarialny to forma zabezpieczenia finansowego, zarówno strony kupującej jak i sprzedającej daną nieruchomość. Celem tego rozwiązania jest upewnienie się, że druga strona dysponuje odpowiednią kwotą. Kupujący nieruchomość zyskuje pewność, że kwota zostanie przekazana właścicielowi po spełnieniu ustalonych przez obie strony  warunków.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, a dokładniej z artykułem 108 ustawy prawo o notariacie z dnia 14 lutego 1991 roku  notariusz może przyjąć zarówno walutę (polską lub obcą) jak i papiery wartościowe. Dopiero po wypełnieniu warunków, przekazuje on daną sumę pieniędzy jednej ze stron.

 

Dlaczego warto skorzystać z depozytu notarialnego?

Depozyt notarialny to rozwiązanie, które daje gwarancje bezpieczeństwa. Jest to bardzo komfortowa forma, dla obu stron zawierających transakcję. Jeśli nie dojdzie do spełnienia warunków wypłaty środków, pieniądze są zwracane kupującemu. Notariusz nie ma możliwości dowolnego dysponowania pieniędzmi. 

 

Jaki jest koszt depozytu notarialnego?

Depozyt notarialny jest usługą płatną. Koszt depozytu notarialnego jest ustalony przez ustawę z dnia 14 lutego 1991 roku i uzależniony od wartości wpłacanych pieniędzy i wynosi połowę maksymalnej stawki przewidzianej dla danej kwoty plus podatek VAT 23% . Biorąc pod uwagę  koszty całej transakcji, depozyt notarialny jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Gwarantuje on, że nie ma możliwości  utraty tych pieniędzy, bo w razie problemów, cała kwota wróci do właściciela. Ponadto, notariusz jest osobą wysokiego zaufania, która czuwa nad całym procesem, dba o losy przekazanej kwoty i przebieg transakcji.

 

Podsumowując, depozyt notarialny, choć jest usługą płatną, posiada wiele zalet, a korzyści z niego wynikające nie wiążą się z dodatkowym ryzykiem, takim jak utraty pieniędzy. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które posiadają własne oszczędności, ale ich zaufanie do strony kupującej jest ograniczone. Consilo Finanse i Nieruchomości