Najczęstsze błędy przy sprzedaży nieruchomości.

Jeśli sprzedaż Twojej nieruchomości sprawia Ci problem, być może popełniasz jeden z najczęstszych błędów. Mogą one spowodować, że potencjalny Klient zdecyduje się finalnie na inny zakup. Jakie to błędy i co zrobić, żeby ich uniknąć? 

Jedną z pierwszych rzeczy, na którą zwraca uwagę Klient jest cena nieruchomości. Pierwszym błędem, który może sprawić, że nasza oferta zostanie odrzucona podczas wstępnej selekcji jest PRZESZACOWANIE. Nic tak skutecznie nie zniechęca Klienta jak zbyt wysokie koszty. Dostęp do wielu serwisów ogłoszeniowych pozwala mu dokonać wstępnego wyboru ofert. Jeśli kontaktują się z Tobą w 90%  agencje nieruchomości, być może to Twój główny problem. Częstą przyczyną takiego zawyżania kosztów jest nadawanie zbyt wysokiej wartości elementom mieszkania, w które kiedyś zainwestowaliśmy sporo pieniędzy i czasu. Pamiętaj, że w ten sposób nie tylko nie odzyskasz zainwestowanych wcześniej zasobów, ale być może stracisz także potencjalnego Kupującego.

Niekorzystne oświetlenie, nie przygotowanie lokalu do zdjęć, zagracenie, bałagan, nieodpowiednie ujęcia – to podstawowe błędy w fotografowaniu pomieszczeń. Gdy poznajemy nowych ludzi wiemy, że pierwsze wrażenie często przesądza o tym czy kogoś polubimy i czy ktoś polubi nas. Z nieruchomościami jest podobnie. Zdjęcia dają pierwsze wrażenie nieruchomości. Jeśli się spodobają, Klienci chętnie tę nieruchomość obejrzą. Są przy tym nastawieni pozytywnie i łatwiej przy prezentacji podejmują decyzję o zakupie. Dodatkowo, dobrze zrobione zdjęcia, ale oczywiście nieprzekłamane, podwyższają wartość nieruchomości w oczach osób szukających swojego lokum.

Inną kwestią, którą być może zaniedbałeś jest wizualny odbiór Twojej nieruchomości przez Klienta. ZŁE PRZYGOTOWANIE NIERUCHOMOŚCI DO PREZENTACJI może go skutecznie zniechęcić do podjęcia dalszych kroków.  Zaniedbane mieszkanie, brak świeżego powietrza, czy ogólnie panujący bałagan nie robią dobrego pierwszego wrażenia. Klienci, po wejściu do oferowanego mieszkania, chcą oczami wyobraźni zobaczyć w nim siebie. Niestety nieporządek panujący w środku może im to skutecznie utrudnić, a Tobie zabrać szansę na zamknięcie sprzedaży. Nawet jeśli mieszkanie wymaga remontu, powinno być czyste i przygotowane. Jeśli masz zwierzęta, zabierz je z mieszkania na czas prezentacji. Twój potencjalny Kupujący może okazać się alergikiem – zadbaj o jego komfort.

Jeśli nie potrafisz być elastyczny i  nie wychodzisz naprzeciw oczekiwaniom Klienta, powinieneś liczyć się z porażką. ZBYTNIA PEWNOŚĆ SIEBIE I STANOWCZOŚĆ sprawia, że potrzeby Twojego Klienta mogą zostać przez Ciebie niezauważone lub pominięte. Kupujący lubi negocjować – daj mu tę możliwość. Jeśli ostatecznie uda mu się uzyskać nawet nieznaczne obniżenie ceny, odczuje niewyobrażalną satysfakcję. Twoje stanowczy komunikat: “nie ma możliwości żadnych negocjacji”, może odebrać mu chęć do kontynuowania rozmowy z Tobą.

Równie częstą sytuacją, która może wzbudzić wątpliwości Klienta jest pojawianie się tego samego mieszkania NA WIELU PORTALACH i W RÓŻNYCH CENACH. Podpisywanie umów otwartych z kilkoma agencjami może sprawić, że cena Twojej nieruchomości będzie różna, w zależności od kwoty prowizji danej agencji. Wzbudza to podejrzenia i wątpliwości u Kupującego, który traci do Ciebie zaufanie i może pomyśleć, że masz problem ze sprzedażą. 

Klient nie zdecyduje się na zakup nieruchomości od nieprzystępnego i aroganckiego właściciela. ZŁE NASTAWIENIE to kolejny błąd, który nie pomoże Ci w sprzedaży. W dzisiejszych czasach szczególnie ważne jest odpowiednie podejście do Klienta, otwartość na jego potrzeby i chęć pomocy w rozwiewaniu jego wątpliwości. Pomaga to w budowaniu przyjaznej atmosfery. Doświadczenia Klienta podczas kontaktu ze Sprzedającym są często brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. 

Inną kwestią, która może okazać się kłopotliwa są PROBLEMY FORMALNE. Kilku właścicieli, brak pełnomocnictw do sprzedaży, nieuregulowane sprawy spadkowe, zadłużenie w spółdzielni, a co gorsza obciążenie komornicze, to sprawy, które – nawet jeśli cena jest dobra – spowodują, że nikt nie będzie chciał się zdecydować na kupno nieruchomości. Zadbaj o uporządkowanie formalności!

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z naszymi Doradcami.

(+48) 888 804 804Consilo Finanse i Nieruchomości