Najczęstsze błędy popełniane przy leasingu samochodu. Jak ich uniknąć?

Bardzo wielu przedsiębiorców decyduje się na leasing samochodowy. Jest to jedna z najkorzystniejszych sposobów na pozyskanie pojazdu przeznaczonego do użytkowania w celach zawodowych. Teoretycznie proces ubiegania się o leasing nie jest skomplikowany, a wszelkie kwestie formalne zwykle ograniczone są do niezbędnego minimum. Niestety zdarzają się poważne błędy, które mogą zaważyć na opłacalności całego przedsięwzięcia. W tym artykule podpowiemy, jakich błędów nie należy popełniać, aby uniknąć niechcianych rozczarowań i zaoszczędzić pieniądze.

Leasing samochodowy. 5 najczęstszych błędów.

  1. Nieodpowiedni wybór oferty leasingowej. To pierwszy, podstawowy błąd, jaki możemy popełnić podczas ubiegania się o leasing samochodowy. Ofert leasingowych jest bardzo dużo. Niestety wiele osób nie poświęca zbyt wiele czasu i uwagi na ich szczegółową analizę. Okazuje się też, że rzadko negocjujemy ceny i warunki umowy. Wiele osób nadal wybiera leasingodawcę, do którego trafili w pierwszej kolejności lub poleconego przez znajomych. Tymczasem to, co sprawdziło się u jednej osoby, niekoniecznie będzie najkorzystniejsze w twoim przypadku. Dlatego zawsze warto dokładnie przeanalizować różne oferty leasingowe. Jeśli nie mamy na to czasu lub zwyczajnie brakuje nam niezbędnej wiedzy, możemy skorzystać z usług profesjonalnego doradcy finansowego, który pomoże nam w wyborze najlepszego rozwiązania.
  2. Brak rzetelnej oceny możliwości finansowych. To również poważny błąd, który często popełnia wielu przedsiębiorców. Nadal wiele osób wybiera oferty, które są niedostosowane do własnych możliwości finansowych. To zwykle prowadzi do jednego z dwóch typowych scenariuszów: albo wybieramy samochód i plan spłaty rat, który w pewnym momencie zaczyna nadwyrężać nasze finansowe możliwości, albo nie doceniamy swojej sytuacji finansowej i decydujemy się na mało atrakcyjną dla nas ofertę. Przeszacowanie lub niedoszacowanie własnych możliwości finansowych to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Wyjściem z takiej sytuacji może być skorzystanie z usług profesjonalnego doradcy finansowego, który rzetelnie oceni nasze możliwości finansowe i podpowie, które rozwiązanie okaże się najkorzystniejsze w konkretnym przypadku.
  3. Nieodpowiednie oszacowanie okresu leasingu. Najczęściej wybierany okres leasingu samochodu to 3-4 lata. Jest to najkorzystniejsza opcja m.in. ze względu na kwestie oszczędności podatkowych. Zdarzają się jednak przypadki, że klienci decydują się na dłuższy lub krótszy okres finansowania. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie musi być poparte naprawdę szczegółową analizą zysków i strat. Teoretycznie okres finansowania można skrócić, jednak zwykle wiąże się to z dużymi kosztami.
  4. Nieodpowiednie oszacowanie wysokości miesięcznych rat. To kolejna kwestia, która niekiedy generuje wiele poważnych błędów. Wysokość miesięcznych rat przede wszystkim powinna być dobrana adekwatnie do okresu spłaty. Zawsze trzeba zabiegać o to, aby raty za samochód w leasingu nie stanowiły zbyt dużego obciążenia dla budżetu. Jednocześnie okres finansowania nie powinien trwać zbyt długo, gdyż to również może okazać się niezbyt korzystnym finansowo rozwiązaniem.
  5. Współpraca z niewłaściwym doradcą podczas zawierania umowy leasingowej. To jeden z najpoważniejszych błędów, jaki możemy popełnić podczas ubiegania się o leasing samochodowy. Doświadczony doradca finansowy pomoże dobrać ofertę oraz wynegocjować dobre warunki umowy, aby w przyszłości leasing był łatwy i korzystny dla leasingobiorcy. W innym przypadku możemy sporo stracić na całym przedsięwzięciu, co dodatkowo będzie nas kosztować wiele energii i stresu. Zanim więc zdecydujesz się na leasing, nawiąż współpracę z profesjonalnym doradcą finansowym.


Consilo Finanse i Nieruchomości