Wakacje kredytowe 2024. Co musisz wiedzieć?

W ostatnim czasie rząd zapowiadał zmianę warunków i zaostrzenie kryteriów udzielania wakacji kredytowych, co spowodowałoby przyznanie takiej możliwości tylko osobom najmniej zamożnym. Najnowsze informacje płynące z Ministerstwa Finansów wskazują jednak na to, że zamożne osoby nadal będą mogły korzysta z wakacji kredytowych. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się tej sytuacji.

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe, zwane również urlopem kredytowym lub zawieszeniem spłaty kredytu, to umowna praktyka, która umożliwia tymczasowe wstrzymanie lub zmniejszenie spłaty rat kredytowych przez określony czas. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy kredytobiorca napotyka trudności finansowe lub potrzebuje tymczasowego oddechu w swoich finansach. W okresie 2022-2023 w Polsce znacznie popularne były opcje wakacji kredytowych, które umożliwiały zawieszenie spłaty ośmiu rat hipotecznych. Według statystyk Biura Informacji Kredytowej, w ciągu całego okresu obowiązywania tej możliwości skorzystało łącznie 1 157 000 rachunków kredytowych, a łączna kwota zawieszonych rat sięgnęła 286 miliardów złotych. Według BIK z tej możliwości skorzystały w większości osoby o stabilnej sytuacji finansowej, które nie wymagały takiego wsparcia.

Nowe kryteria wakacji kredytowych w 2024

1. Ilość rat

Rząd zdecydował się przedłużyć program wakacji kredytowych, ale nieco zmienił kryteria. Po pierwsze, w 2024 posiadacze kredytów będą mogli zamrozić jedną, a nie dwie raty na kwartał.

2. Kryterium RdD

Wprowadzone zostało również kryterium wskaźnika raty do dochodu kredytobiorcy, co oznacza, że z zamrożenia raty mogą skorzystać tylko osoby, których miesięczna rata kredytu stanowi więcej niż 35% miesięcznego dochodu. Według Prezesa BIK, Mariusza Cholewy, trudno jest przewidzieć, czy 35% to optymalny próg. Takie kryterium w pewnym stopniu na pewno ograniczy dostęp do wakacji kredytowych osobom najbogatszym, ale z pewnością dopuści do nich ludzi dość zamożnych, aby z takiej możliwości nie korzystać.

3. Limit wysokości kredytu

Rząd zdecydował się na wprowadzenie jeszcze jednego kryterium, związanego z wysokością zadłużenia. Wynosi ono 2 miliony, co oznacza, że o wakacje kredytowe nie będą mogły ubiegać się osoby z większym kredytem. Pierwotnie limit ten miał wynosić 1 milion, jednak Ministerstwo Finansów zdecydowało, że nie będzie zaostrzać tego kryterium. Pozornie osoby najbogatsze nie będą mogły w związku z tym ubiegać się o wakacje kredytowe. Warto jednak zauważyć, że osoby zadłużone na ponad 2 miliony to około 1% kredytobiorców, tym samym to kryterium nie jest zbyt skuteczne i tak naprawdę niewiele zmienia.

Podsumowując, nowa forma wakacji kredytowych nie wpłynie znacznie na ograniczenie ich dostępności dla Polaków. Istotną zmianą jest zmniejszenie ilości rat możliwych do zamrożenia, jednak poza tym rząd nie wprowadził znaczących zmian. Jeśli w 2024 roku chcesz skorzystać z wakacji kredytowych i potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszymi Ekspertami:

📞 (+48) 668 346 042 Mariusz Nędza
📞 (+48) 791 366 533 Wojtek Obrzut
📞 (+48) 502 596 054 Krzysztof Kękuś


Consilo Finanse i Nieruchomości