Program Bezpieczny Kredyt 2%. Jak wpłynął na ceny nieruchomości?

Po niewielkich spadkach w marcu i kwietniu oraz chwilowej stabilizacji  w maju, znowu odnotujemy podwyżki cen mieszkań w największych polskich miastach. Jest to sygnał dla deweloperów, którzy planują uruchomienie kolejnych budów. Z tej sytuacji nie mogą być jednak zadowolone osoby planujące zakup własnego M.

 

Podwyżki cen mieszkań – przyczyny

Na obecną sytuację na rynku złożyło się kilka czynników. Pierwszym impulsem była sama zapowiedź programu rządowego, który obowiązuje od 3 lipca. Przyczyn jest jednak więcej.

Wprowadzenie programu bezpieczny kredyt 2%

Już w pierwszej połowie lipca, zaraz po uruchomieniu programu zaobserwowano, że część deweloperów zdecydowało o podwyżce. W skali roku do roku, ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym podskoczyły o 7,24 proc., natomiast w ujęciu kwartalnym do kwartalnego wzrosły o 2,89 proc.

Więcej chętnych na mieszkania

Głównym skutkiem wprowadzenia programu i przyczyną wzrostu cen jest zwiększony popyt na mieszkania. Program Bezpieczny kredyt 2% spowodował, że wielu obywateli podjęło decyzję o zakupie własnego M. Klienci rozpoczęli poszukiwania mieszkań, a następnie rezerwowali lokale, które umożliwiały im zakwalifikowanie się do dopłat. Wzmożone zainteresowanie dotyczy szczególnie mieszkań do 50m2, mieszczących się w limicie 500 i 600 tys. zł. 

Mniej dostępnych  mieszkań

Według ekspertów możemy spodziewać się, że wyniku nakręcającego się popytu, ceny takich mieszkań, szczególnie w dużych miastach będą stale rosnąć, a w ciągu kilku miesięcy takich lokalów na rynku  może zabraknąć. Już teraz obserwujemy braki rzeczoznawców, którzy wyceniają nieruchomości.

Łatwiejszy dostęp do kredytów

Klienci zainteresowani nowym programem rządowym intensywnie składają do banków wnioski o udzielenie kredytu hipotecznego. Z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w lipcu 2023 o kredyt hipoteczny wnioskowało blisko 43,5 tys. potencjalnych kredytobiorców – o 97,5% więcej niż w czerwcu oraz o 208%. więcej niż w lipcu 2022. Popyt wzrósł także po decyzji KNF, która złagodziła warunki zdolności kredytowej, co spowodowało ogólne zainteresowanie kredytami hipotecznymi.

 

Podsumowując, powyższe czynniki zdecydowanie wpływają na wzrost cen mieszkań. Niestety według ekspertów ta sytuacja będzie się utrzymywała, ponieważ rosnące ceny materiałów budowlanych, inflacja, a także rosnąca pensja minimalna nie dają przestrzeni do spadku cen w najbliższych miesiącach.



Consilo Finanse i Nieruchomości