Obalamy 3 najpopularniejsze mity na temat kredytów hipotecznych

Bardzo wielu klientów zgłaszających się do doradców finansowych potrzebuje profesjonalnego wsparcia w zakresie kredytów hipotecznych. Są to produkty bankowe zaciągane na stosunkowo wysokie kwoty i spłacane przez bardzo długi czas, dlatego wymagają solidnego przygotowania. Niestety wciąż istnieje wiele nie do końca prawdziwych informacji na ich temat. W tym artykule obalamy najpopularniejsze mity na temat kredytów hipotecznych.

MIT 1: Kredyt hipoteczny to nieopłacalne zobowiązanie finansowe.

Kredyt hipoteczny się nie opłaca – to najczęściej powtarzany mit. W praktyce jednak okazuje się, że to właśnie kredyty hipoteczne zaliczane są do jednych z najtańszych form zobowiązań finansowych dostępnych obecnie na rynku. To dzięki niemu możemy skutecznie spełnić swoje marzenie o własnej nieruchomości bez konieczności wieloletniego oszczędzania. O opłacalności kredytów hipotecznych najlepiej przekonamy się, jeśli zestawimy je np. z kosztami najmu.

MIT 2: Bez umowy o pracę nie dostanę kredytu hipotecznego.

To fakt, że umowa o pracę, najlepiej na czas nieokreślony, jest najbardziej preferowana przez banki. Faktem jest jednak również to, że osoby zatrudnione w oparciu o inną umowę również bardzo często ubiegają się o kredyty hipoteczne z pozytywnym skutkiem. Brak umowy o pracę nie przekreśla naszych szans na kredyt. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że są banki, które rzeczywiście biorą pod uwagę wyłącznie kredytobiorców z umową. Jednak coraz więcej jest też takich, które analizują wnioski osób z umowami cywilno-prawnymi na określonych warunkach. Zwykle wówczas może być wymagany dłuższy staż pracy (najczęściej ok. 12 miesięcy). Bank weźmie pod uwagę również dochody z okresu zatrudnienia, a niekiedy również oświadczenie o realnych kosztach realizowanych umów.

MIT 3: Najlepiej ubiegać się o kredyt, w których prowadzone jest konto osobiste.

To jeden z powszechnie panujących mitów, który tak naprawdę nie ma realnego uzasadnienia w rzeczywistości. Oczywiście może się zdarzyć, że bank, w którym posiadamy konto, zaproponuje nam ciekawą opcję. Aby jednak to stwierdzić, trzeba byłoby dokładnie przeanalizować jak najwięcej ofert z różnych banków, a tego zazwyczaj kredytobiorcy nie robią. Niestety przez takie podejście można sporo stracić. Jeśli więc nie masz wystarczająco czasu, wiedzy lub zwyczajnie czujesz, że brak Ci umiejętności, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy finansowego, który zrobi to za ciebie. Pamiętaj, że kredyt hipoteczny spłaca się zwykle przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Nie warto więc iść na skróty czy decydować się na “pierwszą, lepszą” ofertę.

 Consilo Finanse i Nieruchomości