Kredyt hipoteczny krok po kroku

Kupno mieszkania to ważna życiowa decyzja, dlatego przed tym krokiem ważne jest odpowiednie przygotowanie. Wiele osób decyduje się na nabycie nieruchomości bezpośrednio od dewelopera oraz na skorzystanie z kredytu hipotecznego. W dzisiejszym artykule omówimy ten proces krok po kroku.

Sprawdź zdolność kredytową

Pierwszym krokiem w procesie zakupu nieruchomości jest sprawdzenie zdolności kredytowej. Kupujący nieruchomość jest zobowiązany dostarczyć bankowi niezbędne informacje, takie jak umowa i rodzaj zatrudnienia, wysokość dochodów oraz zobowiązań. Warto skonsultować się z ekspertem finansowym, który pomoże w zgromadzeniu niezbędnych danych. Dobrym krokiem będzie też pobranie raportu z BIK-u, aby sprawdzić czy historia kredytowa nie zawiera żadnych niespodzianek.

Co zrobić, aby otrzymać kredyt?

Cała procedura wymaga zaangażowanie nie tylko osoby ubiegającej się o kredyt, ale również dewelopera. Aby otrzymać kredyt hipoteczny należy spełnić dwa podstawowe warunki: posiadać zdolność kredytową i zgromadzić odpowiednio wysoki wkład własny. Po stronie dewelopera jest dostarczenie dokumentów takich jak: umowa rezerwacyjna, wzór umowy deweloperskiej, pozwolenie na budowę czy wypis z rejestru gruntów.

Znajdź odpowiednią nieruchomość

Kolejnym krokiem jest oczywiście znalezienie wymarzonego “M”. W tym celu warto skorzystać z pomocy eksperta ds. nieruchomości, który przedstawi najbardziej atrakcyjne oferty dostępne na rynku deweloperów. Na pewno warto zwrócić uwagę na lokalizację, komunikację z innymi częściami miasta i oczywiście cenę. Warto też poprosić dewelopera o udostępnienie prospektu informacyjnego dotyczącego danej inwestycji. Z tego dokumentu można dowiedzieć się między innymi o doświadczeniu dewelopera, ale także zweryfikować czy prowadzone są przeciw niemu jakiekolwiek postępowania egzekucyjne, jaki jest status prawny działki, na której powstaje nieruchomość, oraz jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego. Wszystkie te informacje są bardzo istotne i pomogą w podjęciu decyzji.

Podpisz umowę rezerwacyjną

Gdy już wybierzesz idealną nieruchomość, podpisz umowę rezerwacyjną.  Dokument ten jest zapewnieniem wstępnej rezerwacji lokalu, co jest szczególnie przydatne w przypadku wyjątkowo atrakcyjnej nieruchomości. Umowa rezerwacyjna daje pewność, że przez określony czas nieruchomość nie będzie oferowana innym potencjalnym nabywcom. Podpisanie umowy zwykle wiąże się z wpłaceniem pierwszej kwoty – zazwyczaj kilku tysięcy złotych. Dzięki podpisaniu umowy rezerwacyjnej możesz – przy wsparciu swojego eksperta finansowego – przygotowywać dokumenty do złożenia wniosków kredytowych w bankach.

Złóż wnioski kredytowe w bankach

Kolejnym krokiem jest złożenie wniosków kredytowych bankach. Na tym etapie wesprze Cię ekspert finansowy, który pomoże wybrać najkorzystniejszą i dopasowaną do Ciebie ofertę. Wydanie przez bank pozytywnej decyzji oznacza, że potwierdza zdolność kredytową. Kolejnym wymaganiem banku jest przesłanie podpisanej umowy deweloperskiej, aby wydać ostateczną decyzję.

Podpisz umowę deweloperską

Umowa deweloperska to dokument, który nakłada obowiązki zarówno na dewelopera, jak i nabywcę nieruchomości. Deweloper zobowiązuje się do realizacji budowy inwestycji oraz przekazania praw do lokalu nabywcy, podczas gdy nabywca zobowiązuje się do nabycia mieszkania i uregulowania płatności finansowych na rzecz dewelopera. Umowa jest zawierana u notariusza i wiąże się z nią wpłacenie zadatku deweloperowi (np. 10% ceny nieruchomości).

Podpisz umowę kredytową

Po podpisaniu umowy deweloperskiej każdy bank przedstawia końcową decyzję. Jeśli są pozytywne, czas na wybór najkorzystniejszej oferty. Kolejnym krokiem jest spotkanie w banku i podpisanie umowy kredytowej. Umowa zazwyczaj liczy wiele stron, dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy eksperta finansowego, który odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni niezrozumiałe zapisy w umowie.

Uruchom kredyt

Kolejnym krokiem jest zlecenie do banku dyspozycji uruchomienia kredytu. Ważne jest dochowanie terminów – jeśli tego nie zrobimy, umowa może wygasnąć.

Podpisz akt notarialny

Ostatnim krokiem jest podpisanie aktu notarialnego, czyli przeniesienie własności z dewelopera na kupującego. To moment, w którym kupujący staje się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości!

Podsumowując, proces zakupu mieszkania od dewelopera na kredyt, choć długi i złożony, wcale nie musi być stresujący. Warto skorzystać z pomocy eksperta finansowego, który, dzięki znajomości procedur, znacznie usprawni staranie się o kredyt oraz dopełnienie wszelkich formalności. Dzięki takiemu wsparciu kupujący może czuć się spokojny o powodzenie całego przedsięwzięcia. Warto pamiętać, że ekspert finansowy jest wynagradzany przez bank, dlatego klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów!

Skontaktuj się z naszymi Ekspertami:

📞 (+48) 668 346 042 Mariusz Nędza
📞 (+48) 791 366 533 Wojtek Obrzut
📞 (+48) 502 596 054 Krzysztof Kękuś


Consilo Finanse i Nieruchomości