Bezpieczny kredyt 2%. Co musisz wiedzieć?

„Bezpieczny kredyt 2 procent” to nowy program rządowy, który wchodzi w życie już 3 lipca. Kto będzie mógł z niego korzystać i na jakich zasadach? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.

Warunki udziału w programie

Program ten jest przeznaczony dla osób poniżej 45 roku życia, które nie posiadają innego mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do domu lub lokalu. Wyjątkiem jest posiadanie maksymalnie ½ udziału w odziedziczonych nieruchomościach, w sytuacji gdy kredytobiorca nie może zamieszkać pod tym adresem.

Kredyt 2% mogą otrzymać single, małżeństwa i pary z dzieckiem. W przypadku par, warunek wieku musi spełniać minimum jedna osoba. Osoby w związkach nieformalnych nie uzyskają kredytu preferencyjnego.

Plusy i minusy programu

Nowy rządowy program ma wiele zalet, ale również pewne minusy. Korzystne dla kredytobiorców jest niskie i stałe oprocentowanie przez pierwsze 10 lat, czego efektem są niskie raty. Kolejną zaletą jest rata malejąca, co powoduje spłacanie wysokiej ilości kapitału już od pierwszych rat. Ważną informacją jest brak limitu cen za metr kwadratowy oraz brak limitu udzielanych kredytów, jednak tylko w roku 2023.

Program ten wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Jednym z minusów jest niska maksymalna kwota kredytu, co może powodować trudności w zakupie nieruchomości, zwłaszcza w dużych miastach. Warto również pamiętać, że uczestnicy programu nie będą mieli możliwości sprzedaży i wynajmu nieruchomości, a także nabycia innego mieszkania, domu lub lokalu bez utraty przyszłych dopłat przez 10 lat. Ograniczeniem jest też maksymalna kwota wkładu własnego, która wynosi 200 000 złotych. Duże zainteresowanie programem wpływa na zwiększenie popytu na rynku mieszkaniowym, co z kolei może spowodować zwiększenie cen.

Na co można przeznaczyć uzyskany dzięki programowi kredyt?

Możliwości zagospodarowania środków jest kilka.

Uczestnik programu może przeznaczyć je na zakup mieszkania lub domu na rynku pierwotnym oraz na prace wykończeniowe, a także na zakup działki w celu budowy domu i  pokrycia kosztów związanych z jego budową. Inną opcją jest realizacja inwestycji mieszkaniowej kooperatywy mieszkaniowej.

Podsumowując, warunki, które oferuje nowy program rządowy sprawiają, że uzyskanie kredytu staje się łatwiejsze i tańsze dla wielu obywateli. Aby dowiedzieć się więcej warto śledzić strony strony internetowe banków, które obecnie przygotowują ofertę.

Od początku lipca 2023 r. taki produkt w ofercie będą mieć między innymi Alior Bank, Bank Pekao, PKO BP oraz Velo Bank.

Bądź na bieżąco i porozmawiaj z naszymi Ekspertami:
📲 Wojciech Obrzut (+48) 791 366 533
📲 Mateusz Paluch (+48) 602 486 397
📲 Mariusz Nędza (+48) 668 346 042
📲 Krzysztof Kękuś (+48) 502 596 054


Consilo Finanse i Nieruchomości