Zakup działki. Kredyt hipoteczny czy gotówkowy?

Mieszkania, domy i ziemia w okolicy dużych miast obecnie osiągają tak wysokie ceny, że niewiele osób może pozwolić sobie na ich zakup bez zastrzyku gotówki w postaci kredytu. Wydawać by się mogło, że jedynym słusznym wyborem w tym przypadku jest kredyt hipoteczny. Jeśli jednak przyjrzymy się temu problemowi bliżej, okaże się, że czasami warto rozważyć wzięcie kredytu gotówkowego.


Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest lepszym, a często jedynym rozwiązaniem, jeśli decydujemy się na pożyczenie sporej sumy na długi okres. Kredyt ten jest dużo tańszy niż gotówkowy, gdyż bank ustanawia hipotekę na nieruchomości, którą kupujemy. Dopóki nie spłacimy zobowiązania, jest on jej współwłaścicielem. Kredyt hipoteczny wymaga często wpłacenia sporego wkładu własnego, a do tego – załatwienia wielu formalności. Jeśli do zakupu wymarzonej działki brakuje nam kilkunastu tysięcy lub wiemy, że w ciągu roku czy dwóch będziemy mieli środki na spłacenie całości, warto rozważyć wzięcie kredytu gotówkowego.


Kredyt gotówkowy

W przypadku starania się o kredyt gotówkowy, nie będziemy musieli martwić się o przedłużające się formalności. Procedury trwają krótko, a decyzja kredytowa zapada szybko. Nie potrzebny jest też wkład własny. Przy większych kwotach niektóre banki wymagają tylko wykupienia polisy na życie. Przy kredycie gotówkowym bank nie ustanawia hipoteki na nabytej nieruchomości, a pieniądze nie muszą być w całości przeznaczone na jej zakup – część możemy wykorzystać na dowolny inny cel. Kredyt gotówkowy jest jednak sporo droższy i przy pożyczeniu kilkudziesięciu tysięcy np. na osiem lat, może okazać się zupełnie nieopłacalny. Jeśli więc nie jesteśmy przekonani, czy w naszym przypadku lepszym wyborem będzie kredyt hipoteczny, czy gotówkowy, najlepiej jest wybrać się do doradcy kredytowego, który dokładnie przeanalizuje naszą sytuację, potrzeby i aktualne oferty bankowe. Znając wszystkie „za” i „przeciw” obu opcji, będziemy mogli podjąć najlepszą racjonalną decyzję.Consilo Finanse i Nieruchomości