- 27 maja 2022
- Autor: Consilo
- Kategoria: Economics, Finance & accounting
Marża kredytowa określa dochód banku z tytułu udzielonego nam kredytu. Innymi słowami, jest to główna część kosztów kredytu, która ma wpływ na wysokość raty. Idealnym rozwiązaniem dla większości kredytobiorców jest więc niska marża. Od czego zależy jej wysokość? Czy jest ona stała, czy może się zmienić? Jakie są inne koszty kredytu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Czym jest marża?
Marża jest zyskiem banku, który udziela nam kredytu. Jest ona elementem oprocentowania, a jej wartość jest ustalana przez bank. Jej wartość jest stała, ale istnieje możliwość zmiany jej, za porozumieniem klienta i banku. Zanim zdecydujemy się na kredyt, warto poznać oferty wszystkich banków, ponieważ ze względu na marże różnice w wysokości rat mogą być znaczne.
Od czego zależy wysokość marży?
Przy udzielaniu kredytu, bank bierze pod uwagę wiele czynników. Są to nie tylko zdolność kredytowa i wysokość wkładu własnego, ale również kwota całkowita pożyczki. Znaczenie ma również to, czy kredytobiorca jest już klientem tego banku i czy korzysta z innych jego produktów, np. kont oszczędnościowych, kart kredytowych czy płatniczych. Osobą, która analizuje wszystkie te czynniki jest analityk. To on ocenia, czy udzielenie klientowi kredytu wiąże się z wysokim ryzykiem. Jeśli tak, marża kredytowa może być wyższa.
Czym jest prowizja?
Prowizja to jednorazowa opłata, którą ponosi klient w momencie zawarcia umowy kredytowej. Tak jak marża, jest ona kosztem uzyskania kredytu hipotecznego. Jej wysokość jest zależna od polityki banku, a niektóre z nich nie pobierają prowizji, żeby uczynić ich ofertę najbardziej atrakcyjną dla potencjalnego klienta.
Niska marża czy brak prowizji – co jest bardziej opłacalne?
Jeśli w chwili podpisywania umowy kredytowej klient wie, że będzie w stanie spłacić swój kredyt hipoteczny szybciej, niska prowizja lub jej brak mogą być dla niego korzystniejsze, niż obniżenie marży. Jeśli jednak klient planuje spłacać zobowiązanie w perspektywie długiego okresu, np. 25 lub 30 lat, oferta niższej marży będzie bardziej opłacalna.
Poszukując najkorzystniejszych dla nas warunków kredytu hipotecznego warto skorzystać z pomocy eksperta finansowego, który pomoże nam obliczyć dokładne koszty, uwzględniając zarówno marżę i prowizję jak i ukryte koszty dodatkowe.