Wkład własny w 2022 roku – co musisz wiedzieć?

W jednym z poprzednich wpisów zastanawialiśmy się czy warto brać kredyt hipoteczny w 2o22 roku. Ważnym czynnikiem, który ma wpływ na podjęcie tej decyzji jest wkład własny. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania czym jest wkład własny i ile procent wartości kredytu powinien stanowić w 2022 roku. 

 

Czym jest wkład własny?

W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych ludzi marzy o własnym mieszkaniu. Już na samym początku warto wiedzieć, że bez wkładu własnego nie ma możliwości otrzymania kredytu, więc aby spełnić te marzenia, należy zgromadzić pewną sumę oszczędności. Mówiąc najprościej, wkład własny jest to kapitał wymagany  przez bank od kredytobiorcy, który chce uzyskać wsparcie finansowe na zakup mieszkania. Wkład własny jest częścią ceny nieruchomości, a jego wysokość jest zależna od jej kredytowanej wartości. Oznacza to, że im droższe mieszkanie, tym większego wkładu własnego może żądać bank.

 

Ile wynosi wkład własny w 2022 roku?

Wielkość wkładu własnego jest określona przez Komisję Nadzoru Finansowego w procentach. Jeszcze kilkanaście lat temu wkład własny nie był potrzebny do uzyskania kredytu hipotecznego, jednak od 2013 roku jego wysokość systematycznie wzrasta. Początkowo stanowił 5% wartości nieruchomości, a obecnie osiąga nawet 20%. Jego wysokość jest oczywiście zależna od banku, ale KNF rekomenduje, aby nie był on niższy niż 20% i trudno jest znaleźć korzystniejszą ofertę kredytu. Niektóre banki posiadają ofertę z 10% wkładem własnym, jednak najczęściej wymagają wykupienia dodatkowego ubezpieczenia kredytu, co wiążę się z podniesieniem wysokości marży kredytowej

 

Dlaczego banki potrzebują wkładu własnego?

Wprowadzony przez KNF obowiązek posiadania wkładu własnego został wprowadzony z kilku powodów. Przede wszystkim, banki mają obowiązek dbać o stabilność na rynku kredytowym i minimalizowanie ryzyka. Faktem jest, że dzięki wkładowi własnemu, całkowita wartość zakupionej nieruchomości jest wyższa, niż wartość kwoty kredytu, udzielonego przez bank. Jeśli pojawiłyby się na przykład problemy ze spłatą kredytu, właściciel nieruchomości może sprzedać ją i uregulować spłatę. Ponadto, osoba, która posiada zgromadzone oszczędności staje się atrakcyjniejszym klientem dla banku.



Consilo Finanse i Nieruchomości