Stare Miasto – czy warto zamieszkać w samym sercu Krakowa?

Stare Miasto – czy warto zamieszkać w samym sercu Krakowa?

Stare Miasto to dzielnica o niezwykłym klimacie, która z pewnością ma wiele do zaoferowania swoim mieszkańcom. Na tę wyjątkową atmosferę mają wpływ przede wszystkim liczne zabytki, dzięki którym możemy być bliżej historii. Jakie inne korzyści płyną z mieszkania w centrum Krakowa i czy warto rozważyć podjęcie takiej decyzji?

 

Bliskość kultury

Centrum Krakowa to jednocześnie centrum życia kulturalnego miasta. Mieszkańcy mają łatwy dostęp nie tylko do zabytków, takich jak Sukiennice czy Wawel, ale również do kilkunastu teatrów, muzeów czy kin studyjnych, między innymi do Teatru Słowackiego, Teatru Bagatela, czy Filharmonii. W okolicach Rynku Głównego znajdziemy również galerie sztuki. Większość wydarzeń kulturalnych i artystycznych ma miejsca właśnie tutaj. Nie bez powodu Stare Miasto, czyli otoczony Plantami najstarszy obszar Krakowa, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także uznane za Pomnik Historii.

 

Miejsce, które tętni życiem przez całą dobę

Mieszkanie na Starym Mieście sprawdzi się również dla osób, które cenią sobie bogate życie towarzyskie. Obecność licznych kawiarni, barów i knajp daje wiele możliwości. Mają tutaj miejsce liczne imprezy, takie jak koncerty czy festiwale. Z tego powodu dzielnicę często wybierają młodzi ludzie, np. studenci. Rzadziej decydują się na nią np. rodziny z dziećmi. Warto wziąć pod uwagę, że przez dużą zabudowę centrum, często brakuje tam miejsca na np.  powstawanie nowych placów zabaw. Natomiast niewątpliwie jest to dobre miejsce do zawiązywania nowych znajomości, a może nawet do otworzenia własnego biznesu gastronomicznego.

 

Bliskość punktów usługowych

Mieszkając na Starym Mieście mamy pod ręką większość punktów usługowych, takich jak sklepy wielobranżowe, poczta, piekarnia, apteka, fryzjer, siłownia czy kiosk. Łatwiej z nich korzystać, ponieważ znajdują się w bliskiej odległości i nie ma potrzeby, by dojeżdżać w inne zakątki miasta. W centrum znajduje się również Galeria Krakowska, która jest jednym z największych centrów handlowych w mieście. Niewątpliwie bliskość tych usług w znacznym stopniu ułatwia życie mieszkańcom.

 

Dostęp do szkół i uczelni wyższych, a także bliska odległość do siedzib wielu firm

To właśnie na Starym Mieście znajduje się wiele szkół i siedzib uniwersytetów. Dla uczniów i studentów jest to bardzo duża zaleta, ponieważ dzięki niewielkiej odległości nie są zmuszeni poświęcać wiele czasu na codzienne dojazdy. Wiele firm zdecydowało się umieścić swoje biura w samym centrum Krakowa, dlatego ich pracownicy również czerpią korzyści z mieszkania nieopodal.

 

Miejsce dla aktywnych

Trasa rowerowa wzdłuż Wisły, planty, liczne siłownie i szkoły jogi, to tylko niektóre z miejsc, przyciągających aktywnych sportowo ludzi do tej dzielnicy. Rynek Główny to miejsce, w którym odbywa się wiele wydarzeń sportowych, np. Tour de Pologne czy Cracovia Maraton. Nie wspominając już o spacerach po klimatycznych uliczkach miasta!

 

Dobre skomunikowanie z pozostałymi częściami miasta

Linie autobusowe i tramwajowe zawiozą nas do dowolnej dzielnicy miasta, a także na lotnisko czy do sąsiadujących z Krakowem miejscowości, takich jak np. Wieliczka. W centrum miasta znajduje się również dworzec kolejowy oraz dworzec autobusowy, z którego możemy odjechać do innych miast. Mieszkając w centrum, możemy śmiało zrezygnować z użytkowania samochodu i prowadzić bardziej ekologiczny tryb życia, przesiadając się na komunikację miejską lub rower.

 

Bezpieczeństwo

Stare Miasto od wielu lat jest uznawane za najbezpieczniejszą dzielnicę Krakowa. Mimo że odnotowuje się tutaj dużo kradzieży kieszonkowych, liczba poważniejszych przestępstw, takich jak np.  włamania, jest bardzo niska w porównaniu do innych dzielnic. Centrum miasta przez prawie całą dobę jest pełne ludzi i dobrze oświetlone.

 

Podsumowując, zakup mieszkania na Starym Mieście niesie za sobą dużo korzyści. Warto jednak pamiętać, że obok licznych zalet, ma swoje wady, np. zgiełk, hałas. Na pewno nie będzie odpowiadało osobom ceniącym sobie spokój i ciszę. Natomiast będzie idealne dla osób lubiących czerpać z wydarzeń kulturalnych, aktywnych fizycznie, studentów i ludzi młodych.Consilo Finanse i Nieruchomości