Pośrednik nieruchomości – w czym może ci pomóc?

Transakcje kupna-sprzedaży nieruchomości wymaga nie tylko pewnej wiedzy, przygotowania i czasu na dopełnienie wszystkich kwestii formalnych, ale również zdolności negocjacyjnych i umiejętności trafnej oceny ewentualnego ryzyka. Nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić, czy wybrany dom, mieszkanie lub działka rzeczywiście stanowią inwestycję wartą uwagi. W takich właśnie sytuacjach nieocenione może okazać się wsparcie pośrednika nieruchomości.

Jest to osoba, której rola nie ogranicza się wyłącznie do znajdowania najciekawszych ofert na rynku. Dobry pośrednik zapewnia pomoc również w przeprowadzeniu transakcji na jak najlepszych warunkach, negocjacji cen, zgromadzeniu niezbędnych dokumentów itd.

Komu potrzebny pośrednik nieruchomości?

W naszym kraju nadal wielu kupujących obawia się korzystania z usług pośredników nieruchomości czy doradców do spraw nieruchomości. Trudno jednoznacznie stwierdzić, skąd taka nieufność do specjalistów dysponujących specjalistyczną wiedzą z dziedziny, która jest bardzo zmienna i rozległa, wymaga stałego podążania za zmieniającymi się trendami rynkowymi, zmianami w prawie czy gospodarce. Oczywiście w zawodzie tym również mogą pracować osoby nieuczciwe, które psują dobrą opinię pośredników nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że są to skrajne przypadki. Jeśli nawiążemy współpracę z doświadczonym i wiarygodnym pośrednikiem, z pewnością okaże się on nieocenionym wsparciem zarówno w przypadku transakcji sprzedaży, jak i kupna nieruchomości.

Osoby planujące zakup nieruchomości na współpracy z pośrednikiem mogą sporo zyskać, ponieważ bardzo często specjaliści są w stanie zaproponować oferty mieszkań, domów czy działek, których nie można nabyć bezpośrednio u właścicieli (są to tzw. umowy na wyłączność). Co więcej, pośrednik na podstawie szczegółowej rozmowy z klientem oraz analizy możliwości finansowych proponuje wyłącznie idealnie dopasowane oferty. Uzyskujesz wówczas szczegółowe informacje na temat danej nieruchomości, obejmujące m.in. kwestie techniczne, finansowe czy prawne.

Pośrednik nieruchomości zapewnia kompleksowe wsparcie, którego zakres w dużej mierze zależy od potrzeb klienta. Do jego najważniejszych zadań zaliczamy m.in.:

  • profesjonalną wycenę nieruchomości,
  • przygotowanie ofert sprzedaży i ich promocja w mediach i internecie (w przypadku osób sprzedających nieruchomości),
  • szczegółowa analiza dostępnych na rynku ofert i przedstawienie klientowi najciekawszych propozycji (w przypadku zakupu nieruchomości),
  • wstępne negocjacje,
  • weryfikacja stanu prawnego nieruchomości.


Consilo Finanse i Nieruchomości