Mieszkanie z rynku wtórnego – co warto wiedzieć przed zakupem?

Mieszkania z rynku wtórnego mają wiele zalet. Są zazwyczaj tańsze od nowych, są wykończone i zazwyczaj w pełni wyposażone, więc nadają się do zamieszkania praktycznie od razu po zakupie. Oferta takich lokali jest w naszym biurze nieruchomości bardzo bogata. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, warto jest dowiedzieć się o kilka spraw, żeby mieć pewność podjęcia słusznej decyzji. Na co zwrócić uwagę przy kupnie używanego mieszkania?

Oto kilka bardzo ważnych kwestii:


• Dokładnie sprawdź kto jest właścicielem lokalu. Można to zrobić sprawdzając zapisy w księdze wieczystej. Jeżeli mieszkanie nie ma księgi wieczystej (może się to zdarzyć np. przy spółdzielczym prawie własności), poproś właściciela o pokazanie dokumentu potwierdzającego własność – np. akt notarialny.


Pośpiech jest złym doradcą. Nie śpiesz się z podjęciem decyzji, daj sobie czas do namysłu. Pamiętaj, że zakup mieszkania to długoterminowa i droga inwestycja, którą warto gruntownie przemyśleć.


• Przy oglądaniu mieszkania trzeba zwrócić uwagę na stan całego budynku. Obejrzeć dokładnie klatkę schodową, piwnice, a następnie dokładnie przyjrzeć się samemu mieszkaniu.


Zwróć szczególną uwagę na sąsiedztwo. Czy sąsiedzi są osobami młodszymi czy raczej starszymi? Warto wiedzieć kim są i w jakim są wieku, bo to właśnie z tymi ludźmi będziesz żył przez następne kilka lub nawet kilkadziesiąt lat w jednym budynku.


Sprawdź, czy okolica jest bezpieczna. Warto jest przed zakupem mieszkania odwiedzić je o różnych porach dnia i poobserwować okolicę.


Sprawdź czy mieszkanie nie jest zadłużone. W tym celu należy dokładnie przejrzeć dział IV księgi wieczystej. Jest to część księgi wieczystej zajmująca się hipoteką. W przypadku ustanowionej na nieruchomości hipoteki dowiemy się z niej dokładnie jaki jest to rodzaj hipoteki, jaka jest jej wysokość i waluta, a także poznamy dane wierzyciela hipotecznego.


Upewnij się, że w mieszkaniu nie ma nikogo zameldowanego. Możesz to zrobić, prosząc właściciela o okazanie Tobie odpowiedniego zaświadczenia z urzędu miasta o braku osób zameldowanych w danym lokalu.


Dowiedz się dlaczego zostało wystawione na sprzedaż. Powód sprzedaży może okazać się dla Ciebie ważną wskazówką.Consilo Finanse i Nieruchomości