Mieszkanie na Start – zmiany w projekcie ustawy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało listę uwag, które wniesiono do projektu ustawy Mieszkanie na Start. Jakie ważne zmiany pojawiły się w aktualizacji? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Czym jest program Mieszkanie na Start i czym różni się od Kredytu 2%?

Celem programu Mieszkanie na Start jest wsparcie w nabyciu pierwszego mieszkania, domu lub w jego budowie. O dofinansowanie może ubiegać się każdy, kto nie ma jeszcze własnej nieruchomości. Możliwe jest jednak posiadanie częściowych udziałów w prawie własności, pod warunkiem że nie przekraczają one 50%. Oznacza to, że jeśli na przykład odziedziczyłeś lub otrzymałeś w darowiźnie część mieszkania lub domu, nadal możesz uczestniczyć w programie.

Program Mieszkanie na Start różni się w kilku aspektach od Bezpiecznego Kredytu. W tym projekcie wprowadzono regulację o utracie prawa do dopłat do rat kredytu. Jest to możliwe jeśli mieszkanie nabyte przy udziale środków kredytu mieszkaniowego zostanie wynajęte po przeprowadzce do małżonka. Możesz ubiegać się o kredyt również wtedy, kiedy masz udział większy niż 50% w nieruchomości mieszkalnej, odziedziczony lub otrzymany w drodze darowizny i przekazały go bezpłatnie. O kredyt mogą starać się osoby, które posiadają nieruchomość mieszkalną, wobec której organ wydał decyzję o nakazie rozbiórki i uporządkowaniu terenu, określając terminy rozpoczęcia i zakończenia tych prac (art. 67 ustawy Prawo budowlane). Jest to również możliwe dla osób, które przeniosły umowę kredytową na byłego partnera (dotyczy tylko umowy kredytowej, nie własności mieszkania), lub w przypadku rozwiązania umowy kredytowej przed uruchomieniem środków, doprecyzowując obecnie obowiązujące przepisy.

Jakie zmiany wprowadzono w projekcie ustawy?

Lista uwag do projektu jest długa – to ponad 100 zmian naniesionych względem projektu opublikowanego w lutym. Warto dodać, że projekt może ulegać dalszym zmianom, gdyż jest on na wstępnym etapie długiej ścieżki legislacyjnej. Zmianom uległ limit dochodowy – sposób wyliczania progów będzie uwzględniał koszty kredytów czy ceny transakcyjne nieruchomości. Limity będą niższe niż w poprzedniej wersji projektu, lecz mają one nie dotyczyć kredytobiorców, którzy posiadają trójkę dzieci. Dotyczy to również samotnych rodziców W takich przypadkach będą zmuszeni do przestrzegania limitu powierzchniowego, jeśli posiadają już inną nieruchomość. Dokładne kwoty limitów mają zostać ogłoszone do 30 września.

Kolejna zmiana dotyczy wkładu własnego. Nie może on być większy niż 50%. Ma to ograniczyć nadużywanie oferty programu przez osoby, które tak naprawdę mogą wziąć kredyt hipoteczny na standardowych warunkach. Zmieni się również system obliczania dochodu gospodarstwa domowego. Od teraz będzie obejmował średnią dla roku poprzedzającego rok złożenia wniosku kredytowego. Rząd dopuścił także do programu singli powyżej 35 roku życia, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności oraz osoby, które uzyskały prawo do innej nieruchomości przed 18 rokiem życia, w drodze dziedziczenia lub darowizny i zbyły je nie później niż 36 miesięcy przed złożeniem wniosku kredytowego.

Co pozostaje bez zmian?

Nowe uwagi nie obejmują kwestii dopłat do rat. Wysokość dopłaty będzie zależna od ilości członków danego gospodarstwa domowego, a dopłaty będą wypłacane przez 10 pierwszych rat spłaty. W tym okresie będzie obowiązywało stałe oprocentowanie. Niestety nie zmieniło się kryterium wiekowe dla singli – nadal jest to 35 lat.

Kiedy startuje program?

Ministerstwo szacuje, że ustawa wejdzie w życie w połowie stycznia 2025 roku, a proponowany limit wniosków w pierwszym kwartale 2025 roku to 25 tysięcy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z naszymi Ekspertami!

Umów się już dziś:

📞 (+48) 668 346 042 Mariusz Nędza
📞 (+48) 791 366 533 Wojtek Obrzut
📞 (+48) 502 596 054 Krzysztof Kękuś


Consilo Finanse i Nieruchomości