Kredyt na samochód. Co warto wiedzieć?

Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego życia bez samochodu. Niestety, auta dla Polaków wciąż są stosunkowo drogie. Z tego powodu część kierowców decyduje się na zakup pojazdu, biorąc kredyt samochodowy. Co warto o nim wiedzieć?

Zasady kredytu

Kredyt samochodowy jest kredytem udzielonym na konkretny cel – zakup samochodu. Zapisy umowy kredytowej nie pozwalają na spożytkowanie pieniędzy w inny sposób.Kredyt na samochód jest o wiele lepszą opcją jego sfinansowania niż zwykły kredyt gotówkowy. Ten pierwszy po prostu jest niżej oprocentowany. Kredyt może być udzielony na zakup samochodu nowego, ale tez używanego. Klienci banków zazwyczaj decydują się na kredyt trzy lub czteroletni, jednak niektóre banki oferują nawet 10-letni okres kredytowania. Osoba planująca zakup auta powinna zgłosić się do baku w celu oceny swojej zdolności kredytowej, jednak finalną odpowiedź otrzyma ona dopiero po wskazaniu konkretnego samochodu. Kredyt zostaje uruchomiony dopiero wtedy, gdy kupujący podpiszę umowę kupna-sprzedaży auta i dostarczy ją do banku. Otrzyma wtedy umowę kredytową, na podstawie której otrzyma on pieniądze po zarejestrowaniu auta.

Rodzaje kredytów i zabezpieczeń

Kredyty samochodowe dostępne są w kilku różnych wariantach. Najpopularniejszy jest kredyt standardowy, który przypomina kredyt gotówkowy. Klient banku spłaca co miesiąc określone raty i odsetki. Tzw. banki samochodowe oferują kredyty jednoratowe, w których klient wpłaca jedną dużą wpłatę własną (ok. 50% wartości pojazdu), a pozostałą kwotę np. za rok. Inną opcją jest kredyt balonowy. Polega on na spłacaniu ok. 80% wartości samochodu w niskich ratach,  a reszty w jednej, ostatniej racie. Jak banki zabezpieczają się, udzielając kredytu? Również na kilka sposobów. Zazwyczaj zabezpieczenie stanowi cesja praw z obowiązkowej polisy AC – jeśli samochód zostanie skradziony, to bank, a nie właściciel auta otrzyma odszkodowanie. Niektóre banki biorą w depozyt kartę pojazdu, co uniemożliwia sprzedanie go podczas trwania umowy. Inną metodą jest popularne przewłaszczenie: bank jest współwłaścicielem pojazdu do końca spłaty kredytu. Dopiero po tym czasie właściciel może przerejestrować auto tylko na siebie.



Consilo Finanse i Nieruchomości