- 17 września 2024
- Autor: Consilo
- Kategoria: Bez kategorii
Kredyt konsolidacyjny jest wręcz wybawieniem dla osób, które mają za dużo zobowiązań kredytowych. Czasami okazuje się, że wysokość wszystkich rat to więcej, niż może znieść ich domowy budżet. Wtedy znajomi polecają im kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu uda się obniżyć ratę. Jak to możliwe?
Jak działa kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny, najprościej mówiąc, polega na zastąpieniu kilku różnych kredytów jednym. Jak łatwo można się domyślić, ułatwia to samą procedurę spłat, którym nie musimy poświęcać tyle czasu. Banki kuszą klientów obietnicami, że miesięczna rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa, niż suma wszystkich rat kredytów płaconych oddzielnie. Jak to możliwe? To proste. Bank wydłuża okres spłaty kredytu konsolidacyjnego tak, aby zmniejszyć jego miesięczną ratę. Czy mu się to opłaca? Zdecydowanie. Klient przez dłuższy czas spłaca odsetki, co oznacza, że finalnie za kredyt zapłaci więcej, niż gdyby spłacał raty oddzielnie. Niestety wiele osób uważa, że kredyt konsolidacyjny to kredyt tańszy, z mniejszym oprocentowaniem. Czasami tak się zdarza, jednak różnica w oprocentowaniu nie jest bynajmniej tak odczuwalna dla spłacającego, jak wcześniej wspomniane wydłużenie terminu spłaty.
Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?
To zależy od warunków, jakie zaoferuje nam nowy bank. Zazwyczaj konsolidacja się opłaca, ponieważ klient za przeniesienie kredytów do innego banku często nie płaci prowizji, a okres kredytowania może pozostać taki sam jak w przypadku kredytów przenoszonych. Jednocześnie kredyt konsolidacyjny może być uruchomiony na niższym oprocentowaniu. Przy chwilowych problemach ze spłatą rat, lepiej jest spróbować wynegocjować z bankiem wakacje kredytowe i przesunąć spłatę o kilka miesięcy. Jeśli jednak widzimy, że problemy ze spłatami rat trwają od dłuższego czasu i raczej nasza sytuacja się nie poprawi, konsolidacja może być dla nas jednym wyjściem, by nie wpaść w spiralę zadłużenia. Kredyt będziemy spłacali dłużej, zapłacimy za niego więcej, lecz będziemy w stanie bez problemu spłacać miesięczne raty, nie obciążając do maksimum domowego budżetu. Wzięcie kredytu konsolidacyjnego powinno być dla nas znakiem, że nie powinniśmy zadłużać się jeszcze bardziej.
Zobacz także: Jak sprawdzić swój status kredytowy w BIK?
Kto może otrzymać kredyt konsolidacyjny?
W pierwszej kolejności bank sprawdza zdolność kredytową, bez której wzięcie kredytu konsolidacyjnego nie jest możliwe. Musisz więc wykazać, że będziesz w stanie spłacać nową formę kredytu. Duże znaczenie w całym procesie ma również to, czy udało ci się regularnie spłacać dotychczasowe zobowiązania. Jeśli miałeś jakiekolwiek opóźnienie w spłacie rat, bank policzy to na twoją niekorzyść. Dlatego tak ważne jest, aby po konsolidację sięgnąć jeszcze przed tym, kiedy zaczniesz mieć problemy ze spłatą rat.
Kluczowe jest również posiadanie stabilnej pracy oraz otrzymywanie wystarczająco wysokiego wynagrodzenia. W niektórych bankach istnieją także dodatkowe kryteria, dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z regulaminami poszczególnych ofert.
Popularnym pytaniem jest również to, ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt konsolidacyjny. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Głównym czynnikiem jest oczywiście wysokość kredytu, a także liczba zobowiązań, które mają zostać skonsolidowane.
Jeśli wciąż nie wiesz, czy to rozwiązanie jest dla ciebie, skontaktuj się z naszymi ekspertami finansowymi. Z chęcią przedstawią ci najlepsze oferty i przeprowadzą przez cały proces za darmo.
Zobacz także: Dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta finansowego?