- 20 maja 2024
- Autor: Consilo
- Kategoria: Bez kategorii
Podobno nic nie łączy ludzi bardziej niż kredyt. Czy to, że para nie powiedziała sobie “tak” sprawia, że jest mniej wiarygodna dla banku i może mieć trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Czy para w nieformalnym związku może wnioskować o kredyt hipoteczny?
Wniosek o kredyt hipoteczny może złożyć małżeństwo, pojedynczy kredytobiorca albo grupa osób, np. rodzic z dzieckiem lub para, która nie zawarła małżeństwa. W dzisiejszych czasach nieliczne osoby posiadają wystarczającą zdolność kredytową, aby uzyskać kredyt hipoteczny w pojedynkę. Kredyt hipoteczny bez ślubu jest dobrym wyborem dla par, które chcą iść wspólnie przez życie i marzą o kupnie własnego M. Polskie prawo nie stawia żadnych przeszkód dla par nieformalnych, które chcą wspólnie zaciągnąć kredyt hipoteczny. Banki oceniają zdolność kredytową wnioskodawców przede wszystkim na podstawie ich dochodów, historii kredytowej oraz stabilności zatrudnienia. To oznacza, że jeśli para partnerska spełnia te kryteria, ma takie same szanse na uzyskanie kredytu jak małżeństwo.
Jaka jest różnica między kredytem hipotecznym w związku nieformalnym a hipoteką małżonków?
Kredyt w związku nieformalnym nie różni się znacznie od klasycznej hipoteki. Kluczowe jest zadeklarowanie we wniosku wspólnego zamieszkania i prowadzenia wspólnoty gospodarczej. Jeśli para nie prowadzi razem gospodarstwa domowego, jest przez bank postrzegana jako dwa odrębne gospodarstwa domowe, co sprawia, że zdolność kredytowa maleje, bo rosną koszty codziennego życia. W przypadku małżeństw banki finansowe zawsze zakładają wspólne mieszkanie. Związki bez ślubu muszą po prostu wyraźnie podkreślić i udowodnić swoją sytuację.
Wspólny kredyt hipoteczny – jak wygląda procedura kredytowa?
Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny dla pary nieformalnej jest bardzo podobny do procedury dla małżeństw. Kluczowy etap to analiza ofert i złożenie wniosku kredytowego: partnerzy muszą wspólnie złożyć wniosek kredytowy, przedstawiając – każdy z osobna – wymagane dokumenty, takie jak zaświadczenia o dochodach, umowy o pracę, PIT-y itp. Następnie bank przeprowadza analizę zdolności kredytowej każdego z partnerów oraz wspólnej sytuacji finansowej. Standardowo, zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka na nieruchomości, którą para zamierza kupić. Po pozytywnej ocenie wniosku, partnerzy podpisują umowę kredytową i uruchamiane zostają środki.
Współwłasność nieruchomości
Wspólne zaciągnięcie kredytu hipotecznego nie tylko podnosi zdolność kredytową, ale także powoduje, że dwójka kredytobiorców ma takie same prawa do danej nieruchomości, jak również taką samą odpowiedzialność za spłatę zobowiązania.
Wspólny kredyt a rozstanie
W przypadku rozstania para jest zobowiązana, aby w dalszym ciągu kontynuować spłatę kredytu hipotecznego – niestety dla banku nie ma znaczenia, czy związek trwa, czy też nie. Zawarcie małżeństwa również nie jest żadną gwarancją, że związek przetrwa, tak samo bank podchodzi do par, które dopełniły formalności w urzędzie stanu cywilnego lecz są po rozstaniu czy rozwodzie. Jakie są możliwe scenariusze? Pierwszy z nich to przejęcie kredytu przez jednego kredytobiorcę. Bank musi wówczas przeanalizować jego zdolność kredytową i wyrazić zgodę na zmiany, a następnie konieczne jest aneksowanie umowy oraz zmiana własności mieszkania u notariusza. Inną opcją jest wynajem nieruchomości – kwota pozyskiwania z tytułu najmu może pokrywać wysokość raty kredytu. Ostatecznym rozwiązaniem jest sprzedaż nieruchomości oraz wcześniejsza spłata kredytu, dzięki pozyskanej ze sprzedaży kwocie.
Podsumowując, kredyt hipoteczny to jedna z najpoważniejszych decyzji, która wiąże kredytobiorców na kilkadziesiąt lat. Warto dobrze przeanalizować tę decyzję, a zwłaszcza swoją indywidualną sytuację finansową przed tak dużym zobowiązaniem. Jeśli jesteś w związku partnerski i rozważasz kredyt hipoteczny wraz ze swoim partnerem, skontaktuj się z naszymi Ekspertami, którzy wesprą Was w trakcie tego procesu.
Umów się już dziś: