- 1 sierpnia 2019
- Autor: Consilo
- Kategoria: Bez kategorii
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe, które zwykle spłaca się przez wiele długich lat. Warto więc dobrze przygotować się do tego przedsięwzięcia. W tym artykule przedstawiamy kilka podstawowych kwestii, o których musisz pamiętać, decydując się na kredyt hipoteczny.
- Decydując się na kredyt hipoteczny, warto mieć wkład własny.
Teoretycznie każdy powinien o tym pamiętać, w praktyce niejednokrotnie zdarzają się osoby, które praktycznie bez żadnych oszczędności własnych starają się o źródło finansowania nieruchomości w banku. Tymczasem dla własnego bezpieczeństwa finansowego warto mieć część środków prywatnych, ponieważ oferty kredytów hipotecznych bez wkładu własnego wiele osób doprowadziło wręcz na skraj bankructwa. Zaleca się, aby posiadać przynajmniej 20% wkładu własnego. A oczywiście im więcej, tym lepiej.
- Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie finansowe.
Kredyty hipoteczne udzielane są zwykle na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat (niekiedy nawet na 35 lat). Wynika to z faktu, że zobowiązanie finansowe wynosi najczęściej co najmniej kilkaset tysięcy złotych, a w niektórych przypadkach może osiągnąć nawet milion złotych. Szacuje się jednak, że najbardziej opłacalny okres spłaty kredytu hipotecznego wynosi ok. 15-20 lat. Dłuższy okres kredytowania może oznaczać bardzo wysokie odsetki.
- Kredyty hipoteczne są zwykle stosunkowo nisko oprocentowane.
Chociaż sumy kredytów hipotecznych są zwykle wysokie, a czas spłaty długi, to dobrą informacją dla potencjalnych kredytobiorców jest fakt, że oprocentowanie jest w tym przypadku stosunkowo niskie. Oczywiście dużo zależy od kredytodawców, jednak wysoka konkurencja na rynku sprawiła, że niezależnie od ostatecznej kwoty należności za usługę, banki zwykle dążą do obniżania oprocentowania tych produktów finansowych. Dzięki temu kredytobiorcy mają większe szanse, że klienci skorzystają z ich oferty, z kolei kredytobiorcy mogą liczyć na nieco lepsze warunku zobowiązania finansowego.
- Po podpisaniu umowy o kredycie hipotecznym masz możliwość złożenia rezygnacji.
Z kredytu hipotecznego można zrezygnować, jednak trzeba to zrobić w terminie do 14 dni od momentu zawarcia umowy z bankiem. Nie wszyscy potencjalni kredytobiorcy zdają sobie z tego sprawę. Jeśli więc ubiegasz się o zobowiązanie na sfinansowanie swojej nieruchomości, pamiętaj, że finalizowaniu transakcji bank powinien ci przedstawić wzór odstąpienia od umowy. Bank nie powinien wówczas obciążać nas żadnymi opłatami, oprócz kosztów za czas, w którym wypłacił kredyt liczony od momentu jego zwrotu. Bank może ubiegać się o zwrot kosztów za straty poniesione na rzecz organów administracji publicznej.
- Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, porównaj oferty różnych banków.
Oferty kredytów hipotecznych w różnych bankach mogą się od siebie znacznie różnić. Co więcej, fakt, że jeden bank udzielił ci decyzji odmownej, nie oznacza wcale, że w innym nie będziesz mieć szans. Dlatego zawsze warto dokładnie przeanalizować różne możliwości. Musisz pamiętać, że proces ubiegania się o kredyt hipoteczny jest dość czasochłonny i musisz przygotować się na to, że będziesz musiał poświęcić nieco czasu na formalności. Jednak dzięki temu będziesz mieć pewność, że ostateczna decyzja o kredycie jest słuszna.