Kredyt hipoteczny a zmiana pracy. Co musisz wiedzieć?

Zmiana pracy to ważny krok w karierze zawodowej, który może przynieść wiele korzyści, takich jak wyższe wynagrodzenie, lepsze warunki pracy czy większą satysfakcję zawodową. Jednak w kontekście ubiegania się o kredyt hipoteczny  może wiązać się ona z pewnymi wyzwaniami i ryzykiem. W dzisiejszym artykule podpowiemy na co należy zwrócić uwagę planując zmianę pracy w kontekście kredytu hipotecznego.

Zmiana pracy w oczach banku 

Przy ocenie zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę stabilność zatrudnienia i regularność dochodów. Nowa praca, szczególnie podczas okresu próbnego, jest przez banki postrzegana jako mniej stabilna niż długotrwałe zatrudnienie u jednego pracodawcy, dlatego mniej chętnie udzielają kredytu osobom w takiej sytuacji, nawet gdy finansowe warunki zatrudnienia zmieniają się na lepsze. Ponadto dłuższy staż u jednego pracodawcy jest korzystny przy ocenie zdolności kredytowej. Krótkie przerwy między zatrudnieniami również mogą negatywnie wpłynąć na ocenę przez bank.

Jaka forma zatrudnienia jest najkorzystniejsza?

Podczas weryfikacji najkorzystniej wypadają osoby posiadające umowę o pracę na czas nieokreślony. Przy takiej formie zatrudnienia bank wymaga umowy na minimum 3 miesiące. W nieco gorszej sytuacji są osoby zatrudnione na umowie o pracę na czas określony – w tym przypadku oczekiwana przez bank długość umowy to 6-12 miesięcy. Inne umowy – na przykład umowa zlecenie lub umowa o dzieło są znacznie mniej stabilnymi formami zatrudnienia, które nie gwarantują stałych przychodów, dlatego bank może oczekiwać i weryfikować miesięczny dochód przez nawet 24 miesiące pracy.

Zmiana pracy w trakcie spłaty kredytu hipotecznego

Kredytobiorca oczywiście może zmienić pracę w trakcie spłaty kredytu hipotecznego i jest to rzeczą naturalną. Gdy bank wyrazi zgodę na kredyt oraz wypłaci go kredytobiorcy, zależy mu już tylko na terminowym spłacaniu zobowiązania. Niektóre banki zawierają jednak w umowie zapisy zobowiązujące do informowania o zmianach pracy czy warunków życia, aby w ten sposób zabezpieczyć się i przewidzieć ewentualne trudności w spłacaniu zobowiązania. Pozostaje więc dokładnie zapoznać się z warunkami umowy kredytowej.

Podsumowując, jeśli planujesz decyzję o kredycie hipotecznym, odłóż w czasie decyzję o zmianie swojego pracodawcy, lub podejmij ją z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Pozwoli to zadbać o pozytywny wizerunek i wykazać stabilność Twoich dochodów. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego ryzyka i uchronisz się przed negatywną decyzją banku. 

Umów się już dziś:

📞 (+48) 668 346 042 Mariusz Nędza
📞 (+48) 791 366 533 Wojtek Obrzut
📞 (+48) 502 596 054 Krzysztof Kękuś


Consilo Finanse i Nieruchomości