- 25 czerwca 2024
- Autor: Consilo
- Kategoria: Bez kategorii

Budowa domu to ogromne wyzwanie finansowe, które najczęściej wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. W dzisiejszym artykule przybliżymy etapy procesu kredytowego, które należy spełnić, aby uzyskać wsparcie banku i pomyślnie zrealizować budowę.
Czym jest proces kredytowy?
Proces kredytowy jest procedurą, podczas której bank weryfikuje sytuację finansową klienta starającego się o uzyskanie kredytu. Jeśli zobowiązanie jest zaciągane na budowę domu, proces wygląda nieco inaczej i jest regulowany przez polskie prawo bankowe. Składa się on z kilku etapów, które należy bezwzględnie zrealizować, aby uzyskać kredyt.
Przygotowanie dokumentacji
Zanim rozpoczną się rozmowy z bankiem, kluczowe jest przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Usprawni to proces i przyśpieszy decyzje banku. Niezbędne jest przedstawienie projektu budowlanego, który powinien być gotowy i zatwierdzony przez odpowiednie organy (starostę lub wojewodę). Jednym z potrzebnych dokumentów jest pozwolenie na budowę wydane przez urząd gminy lub miasta. Aby uzyskać taką zgodę, należy udać się do odpowiedniego organu, uzyskać mapy do celów projektowych, przedstawić projekt. Następnie należy zaadaptować go do konkretnej działki, przyłączyć media i złożyć wniosek o pozwolenie. Kolejnym etapem jest wykonanie szczegółowego kosztorysu prac budowlanych i planu finansowania. Jest on niezbędny, ponieważ pozwala zorientować się o jakie wsparcie finansowe należy ubiegać się w banku.
Wybór odpowiedniej oferty kredytowej
Zgromadzenie powyższych dokumentów – choć czasochłonne – pozwoli przystąpić do kolejnego kroku, czyli porównania ofert różnych banków. Na tym etapie warto zasięgnąć pomocy eksperta finansowego. Pomoże on wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, analizując oprocentowanie, ubezpieczenie, prowizje i inne koszty. Ekspert złoży również wnioski kredytowe w wybranych bankach i będzie na bieżąco informował o postępach w procesie. Do złożenia wniosków będą potrzebne dane z dowodu osobistego oraz dokumenty takie jak zaświadczenie o dochodach (np. umowa o pracę lub PIT w przypadku działalności gospodarczej), a także dokumenty dotyczące nieruchomości.
Zobacz także: Dlaczego warto skorzystać z pomocy Eksperta Finansowego?
Ocena zdolności kredytowej
Po złożeniu wniosków kredytowych banki zajmują się badaniem zdolności kredytowej potencjalnego klienta – sprawdzają historię kredytową, analizują dochody i wydatki. Bank może również zlecić wycenę nieruchomości. Kolejne kroki to decyzja banku i podpisanie umowy kredytowej, jeśli jest ona pozytywna.
Uruchomienie kredytu i start budowy
Wypłacanie kredytu hipotecznego w przypadku budowy domu przebiega zwykle w transzach. Transze zależą od postępu prac budowlanych, co oznacza, że aby uzyskać kolejną transzę, należy dokończyć wcześniejszy etap budowy, zgodnie z ustaleniami w umowie. Bank ma możliwość kontrolowania postępu prac budowy korzystając z informacji od inspektora budowy, jednak zazwyczaj wystarczającym dowodem są zdjęcia z budowy, które potwierdzają stan prac i realizacje kolejnych kroków.
Zakończenie budowy
Oficjalnym zakończeniem budowy jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku. Takie pozwolenie wydaje powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego, lecz pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o wydanie takiego pozwolenia wraz z dokumentami opisującymi przebieg całej budowy. Nadzór budowlany wyznaczy wówczas termin kontroli budynku, a podczas niej oceni zgodność wykonania z projektem.
Podsumowując, proces kredytowy w przypadku budowy domu to dość wymagająca procedura, która może być czasochłonna i trudna ze względu na ilość niezbędnej dokumentacji. Jeśli chcesz zaoszczędzić swój czas i mieć pewność, że wybierzesz najlepszą ofertę kredytową, skontaktuj się z ekspertem finansowym, który poprowadzi Cię przez cały proces i będzie Twoim wsparciem na każdym jego etapie.
Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu domu
Umów się już dziś:


