Kiedy i dlaczego warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego?

Różnorodnych ofert finansowych jest obecnie na rynku bardzo wiele. Dotyczą one m.in. leasingu, kredytów, ubezpieczeń itd. Jednocześnie warunki dotyczące pozyskiwania różnorodnych zobowiązań, w tym przede wszystkim kredytowych, zmieniają się bardzo szybko, a produkty bankowe, często reklamowane jako bardzo korzystne, w praktyce wymagają indywidualnego podejścia i szczegółowej analizy.

Ani osoba prywatna, ani przedsiębiorca tak naprawdę nie jest w stanie śledzić na bieżąco wszystkich ofert. Jeszcze trudniejsze okazuje się precyzyjne oszacowanie opłacalności danej usługi finansowej. W takich przypadkach bardzo pomocne może okazać się fachowe doradztwo specjalisty, który w tej dziedzinie posiada nie tylko aktualną wiedzę, ale i odpowiednie umiejętności. Tym w wielkim skrócie zajmują się doradcy finansowi.

Fachowe wsparcie doradcy finansowego – kiedy się przydaje?

Z usług doradztwa finansowego zazwyczaj korzystają przedsiębiorcy, ale coraz częściej fachowego wsparcia potrzebują również osoby prywatne. W przypadku osób prywatnych doradcy najczęściej służą swoją radą podczas ubiegania się o kredyty hipoteczne. Z roku na rok coraz trudniej jest uzyskać kredyt na dom czy mieszkanie, a warunki ofert kredytowych stają się coraz mniej korzystne dla potencjalnych kredytobiorców. Doradca kredytowy pomaga dobrać produkt finansowy, który w danej sytuacji może okazać się najkorzystniejszy, a jednocześnie najmniej obciążający domowy budżet.

W przypadku przedsiębiorców istnieje wiele sytuacji, kiedy wsparcie doradcy finansowego jest niezbędne do podjęcia kluczowych decyzji biznesowych. Chętnie korzystają z tego typu usług firmy na początku swojej działalności rynkowej, gdyż to właśnie im najtrudniej jest uzyskać finansowanie z banków. Doradcy pomagają w procesach ubiegania się o kredyty, zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, przedstawiają najlepsze oferty leasingu (w tym zarówno leasingu samochodowego, jak i na maszyny i urządzenia czy nieruchomości) itd. Z ich pomocy chętnie korzystają również firmy od lat działające na rynku, które planują strategiczne inwestycje lub potrzebują niezbędnej gotówki na rozwój.