Kalkulator kredytowy. Czym jest?

Osoby szukające w Internecie informacji o możliwości wzięcia kredytu, prędzej czy później trafiają na kalkulatory kredytowe, które pomagają im obliczyć wysokość raty. Wielu internautów jednak źle interpretuje dane z kalkulatora i niemiło zaskakuje się, gdy trafia do banku, by wypełnić wniosek o kredyt. Co warto wiedzieć o kalkulatorach?


Niezobowiązujące dane o kredycie

W Internecie możemy znaleźć różnego rodzaju kalkulatory kredytowe. Zawsze powinniśmy używać tego, który odpowiada kredytowi, jaki chcemy wziąć (kalkulator kredytu hipotecznego, kalkulator kredytu samochodowego itp.). Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest zupełnie inne niż w przypadku kredytu gotówkowego, dlatego dane z kalkulatora i oferty bankowej będą różniły się, jeśli wybierzmy nieodpowiedni kalkulator. Musimy też pamiętać, że kalkulator oblicza średnią wysokość raty,  na podstawie ofert kilku banków, a te mogą się od siebie różnić. Nie wszystkie kalkulatory uwzględniają np. ubezpieczenie kredytu, które czasami jest obowiązkowe, a podnosi wysokość raty. Zawsze musimy pamiętać o tym, że kalkulator nie uwzględnia naszej zdolności kredytowej. Może więc okazać się, że podczas wizyty w banku kredyt nie zostanie nam udzielony, gdyż mamy już zbyt wiele zobowiązań kredytowych i nie jesteśmy dla banku wiarygodni. Dlatego kalkulator należy traktować jak narzędzie pozwalające mniej-więcej oszacować wysokość raty, gdy wiemy, że mamy dobrą historię kredytową.


Jak rzetelnie sprawdzić zdolność kredytową i wysokość raty?

Jeśli chcemy dokładnie dowiedzieć się, jakie mamy szanse na kredyt i jak dokładnie będzie wyglądał harmonogram spłat, lepiej wybrać się do doradcy kredytowego. Przeanalizuje on naszą sytuację finansową o wiele rzetelniej niż kalkulator kredytowy. Przed doradcą nie warto ukrywać swoich zobowiązań finansowych lub złej historii kredytowej – i tak będą one bardzo dokładnie sprawdzane przez konkretny bank, tuż po złożeniu przez nas wniosku. Lepiej dokładnie mu o wszystkim opowiedzieć. Specjaliści mający ogromną wiedzę o produktach bankowych, często znajdują rozwiązania nawet dla swoich klientów, którzy są w ciężkiej sytuacji finansowej.Consilo Finanse i Nieruchomości