Jakie znaczenie przy zakupie mieszkania ma lokalizacja?

Wybór “własnego M” to  dla wielu osób jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Lokalizacja jest szczególnie ważnym aspektem, niezależnie od tego czy planujemy zamieszkać w nowo zakupionym mieszkaniu, czy też traktujemy je jako inwestycję i planujemy przeznaczyć je pod wynajem. Dogodna lokalizacja zwiększy komfort życia i będzie stanowiła o przyszłej wartości naszego lokum.  

 

Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

 

  1. Plany na przyszłość 

Warto pamiętać, że nie ma gorszych lub lepszych dzielnic. Są tylko dzielnice niedopasowane do naszych oczekiwań i potrzeb. Jeśli jesteś singlem, możesz kierować się indywidualnymi preferencjami, lecz jeśli kupujesz mieszkanie wraz z partnerem/partnerką, warto zastanowić się czy wybrana przez Ciebie lokalizacja sprawdzi się, jeśli planujecie założysz rodzinę. Wówczas powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko Wasze potrzeby, ale również te, które mogą pojawić się wraz z przyjściem na świat potomstwa. Gdy pojawia się dziecko, ważna staje się odległość do najbliższego żłobka czy przedszkola, która w przyszłości zaoszczędzi rodzicom czas poświęcany na zawożenie i przywożenie pociech. Kolejnym aspektem jest jakość podwórek i obecność placów zabaw. Wzrasta również rola bezpieczeństwa, więc mała odległość do przychodni czy szpitala będzie dodatkowym atutem. Należy zwrócić uwagę na znajdujące się w  pobliżu mieszkania obiekty, takie jak stadion lub hala koncertowa. Mogą one  zakłócać rodzinny spokój.

 Jeśli planujesz wynająć mieszkanie, np, studentom, weź pod uwagę dzielnice, które zapewnią bliskość do budynków uczelni wyższych, lub te, z których dojazd do nich nie będzie sprawiał problemu.

 

  1. Komunikacja miejska

Nawet jeśli na co dzień poruszasz się po mieście samochodem, mieszkanie w pobliżu linii komunikacyjnych może ułatwić Ci życie w niespodziewanych sytuacjach. Złe połączenie z centrum miasta, miejscem pracy, szkołą, galeriami handlowymi czy obiektami rekreacyjno-sportowymi może stanowić spory problem, gdy z różnych powodów nie będziesz mógł dojechać do nich samochodem. Skomunikowanie z innymi częściami miasta jest szczególnie ważne jeśli planujemy w przyszłości wynająć nasze mieszkanie. Warto również sprawdzić plany miasta, dotyczące rozbudowy komunikacji publicznej. Być może  w przyszłości, niedaleko Twojego mieszkania planowane jest powstanie linii kolejowej lub tramwajowej. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na komfort Twoich przejazdów, ale w przyszłości będzie atutem zwiększającym  cenę nieruchomości.

 

  1. Odległość sklepów i innych punktów usługowych

Nawet jeśli robisz zakupy spożywcze raz w tygodniu i zazwyczaj wybierasz duży hipermarket, dobrze by w okolicy Twojego mieszkania znajdowały się punkty usługowe i sklepy. Życie z dala od nich może okazać się uciążliwe, gdy po drobne zakupy będziesz zmuszony dojeżdżać kilka/kilkanaście kilometrów. Obecność warzywniaka, piekarni, lokalnego sklepu wielobranżowego może zwiększyć Twój komfort życia i podnieść wartość mieszkania. Zorientuj się czy w Twojej bliskiej okolicy znajdują się inne punkty usługowe, takie jak przychodnia, apteka, fryzjer, szewc, kosmetyczka, kiosk, kawiarnia czy restauracja. Łatwiej będzie Ci skorzystać z lokalnych usług niż za każdym razem dojeżdżać samochodem czy komunikacją miejską. 

 

  1. Obecność terenów zielonych i infrastruktury

Obecność parków, łąk czy skwerów na pierwszy rzut oka może wydawać Ci się nieistotna, ale ma duży wpływ na jakość i komfort Twojego życia. Jeśli posiadasz dzieci, z którymi często spacerujesz, ich brak może być szczególnie uciążliwy. Stanie się to problemem również gdy lubisz biegać, spacerować, czy odpoczywać i relaksować się na świeżym powietrzu, pod cieniem drzewa. Kiedy jesteś, albo w przyszłości planujesz zostać właścicielem czworonoga, brak zielonych, dogodnych do spacerów z nim terenów w okolicy może być frustrująca. Dodatkowym atutem jest fakt, że w pobliżu terenów zielonych występuje mniejsze stężenie zanieczyszczeń, co zagwarantuje Ci czystsze powietrze. O wiele przyjemniej spoglądać z okna na korony drzew, niż na ruchliwą i hałaśliwą ulicę. Obecność infrastruktury sportowej

To kwestia szczególnie ważna dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Jeśli uczęszczasz, lub planujesz zapisać się na siłownię, basen, jogę czy inne zajęcia rekreacyjno-sportowe, zorientuj się czy w Twojej okolicy znajdują się takie obiekty. 

 

Lokalizacja wymarzonego mieszkania jest niezwykle istotna i przed podjęciem tej ważnej decyzji koniecznie rozważ  wszystkie “za” i “przeciw”, kierując się osobistymi wymaganiami. Na koniec mogę dodać, że nie warto lekceważyć  intuicji, która podpowiada nam, czy w danym miejscu czujemy się po prostu dobrze. Jeśli mimo przemyśleń, wciąż masz wątpliwości, warto rozważyć inne oferty.

 Consilo Finanse i Nieruchomości