Jaką ekspozycję okien wybrać kupując swoje wymarzone mieszkanie?

Wybierając nasze wymarzone mieszkanie, bierzemy pod uwagę wiele różnych elementów. Wśród nich najczęściej pojawiają się cena, metraż, układ funkcjonalny czy lokalizacja. Zanim dokonamy wyboru, warto przemyśleć jeszcze jeden istotny czynnik – ekspozycję okien. Dlaczego jest to tak ważne? To właśnie od usytuowania budynku względem stron świata będzie zależeć ilość naturalnego światła w mieszkaniu. Przeczytaj i przekonaj się jak wpływa ono na Twój rytm życia.

 

Czy światło może mieć wpływ na Twój nastrój? 

Okazuje się, że tak! Badania na ten temat trwają od dawna, a większość naukowców biorących w nich udział daje nam jednoznaczną odpowiedź: światło może oddziaływać na nasze zdrowie i samopoczucie, a jego brak ma skutki biologiczne i psychologiczne. Może powodować ból głowy, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, obniżony nastrój czy brak motywacji do działania. Jego odpowiednia ilość jest więc wskazana do codziennego komfortu. Warto również wspomnieć o ogromnym wpływie na efektywność pracy. W dzisiejszych czasach znacznie większa grupa ludzi korzysta z rozwiązania, jakim jest praca zdalna. Wszyscy dobrze wiemy jak ważne jest doświetlone biurko. W pomieszczeniach ciemnych trudniej nam się skoncentrować, a nasze oczy szybciej się męczą.  Z podobnymi problemami mierzą się uczniowie, którzy spędzają przed ekranem lub przy książkach znaczną część swojego czasu. Oczywiście z pomocą może przyjść nam światło sztuczne, jednak odpowiednia ilość światła naturalnego może wpłynąć pozytywnie nie tylko na nasz nastrój, ale i na rachunki. Wybierz dobrze oświetlone mieszkanie i zapewnij wszystkim domownikom komfort pracy i nauki. Żeby podjąć dobrą decyzję, zapoznaj się z poradami dotyczącymi ekspozycji okien.

 

Strona wschodnia

Pomieszczenia z oknami od wschodu są oświetlane od samego rana, dlatego są one idealnym miejscem na zaprojektowanie sypialni. Wpadające do niej poranne słońce na pewno uprzyjemni pobudkę. Jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem, dobrze sprawdzi się umiejscowienie sypialni od strony północnej, lub przyciemniające rolety. Sypialnia po wschodniej stronie wieczorem będzie przyjemnie chłodna, co ułatwi zasypianie i zapewni komfortowy sen, nawet podczas najcieplejszych miesięcy w roku. Wschodnia ekspozycja to korzystne położenie także dla kuchni, która podczas dnia nie powinna się mocno nagrzewać, ale w porze śniadania zapewni nam dużą ilość promieni słonecznych.

Strona zachodnia

Zachodnia ekspozycja najlepiej sprawdzi się w przypadku pokoi dziecięcych. Naturalne oświetlenie jest szczególnie ważne dla naszych pociech, nie tylko tych mniejszych, ale i starszych, którzy po powrocie ze szkoły zasiadają do odrabiania lekcji. Pokoje po zachodniej stronie są najcieplejszymi i najbardziej doświetlonymi miejscami w mieszkaniu, a w godzinach popołudniowych są gwarancją intensywnego, ale nie rażącego i ostrego światła, potrzebnego do zabawy czy nauki. Zachodnia ekspozycja sprawdzi się również w przypadku salonu czy kuchni, ponieważ to tam zazwyczaj spędzamy dużą ilość czasu popołudniami. Jeśli chcesz cieszyć się towarzystwem słońca aż do wieczora, wybierz takie rozwiązanie.

Strona południowa

Południowa ekspozycja pozwala nam na  pozyskiwanie światła słonecznego i naturalne dogrzewanie mieszkania. Od tej strony warto zaprojektować salon lub pracownię, ponieważ będzie ona doświetlana od południa przez prawie cały dzień. Słoneczna aura sprzyja spędzaniu wolnego czasu, jest przyjemna gdy odwiedzają nas goście lub gdy po prostu chcemy się zrelaksować. Może być ciepło, a nawet gorąco, dlatego odradzamy lokowanie tu kuchni, szczególnie gdy często gotujemy. Jeśli nie jesteś ciepłolubną osobą, zalecamy montaż klimatyzacji, która przyda się szczególnie letnimi popołudniami. 

 

Strona północna.

Północna ekspozycja jest idealna do zaprojektowania pomieszczeń nie wymagających dużego doświetlenia. Dobrze sprawdzą się tutaj na przykład pomieszczenia gospodarcze, takie jak spiżarnia, pralnia. Północna strona jest równomiernie oświetlona przez cały dzień, więc zapewnia to stałą temperaturę. Obok pomieszczeń gospodarczych, na północnej ekspozycji można zaplanować biuro lub pomieszczenie do nauki czy pracy. Należy jednak pamiętać, że będą to miejsca najchłodniejsze pomieszczenia w całym mieszkaniu, może więc pojawić się w nich wilgoć. Należy monitorować ich stan.

 

Podsumowując, trudno jest odpowiedzieć na pytanie, która ekspozycja okien jest najlepsza. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, warto więc kierować się indywidualnymi upodobaniami i pamiętać, że naturalne oświetlenie mieszkania powinno podążać za rytmem naszego dnia. Warto również zwrócić uwagę na rozmiar okien. Te duże ułatwiają oświetlenie sporej przestrzeni, a dobrze oświetlone mieszkanie będzie energooszczędne, co przyczyni się do niższych kosztów rachunków, takich jak prąd czy ogrzewanie.Consilo Finanse i Nieruchomości