Jak trafnie oszacować cenę nieruchomości?

Bez względu na to, czy chcesz sprzedać nieruchomość, czy też planujesz zakup domu lub mieszkania, kluczowe znaczenie ma prawidłowe oszacowanie ceny. Wbrew pozorom nie jest to zadanie proste. W tym artykule podpowiemy, jak prawidłowo określić wartość nieruchomości.

Prawidłowe określenie wartości nieruchomości to podstawa udanej transakcji

Istnieje wiele sytuacji, kiedy konieczne jest określenie ceny nieruchomości. Taka potrzeba może się pojawić chociażby wtedy, gdy chcemy sprzedać lub kupić dom, mieszkanie, działkę itp. Musimy wówczas ustalić cenę rynkową, aby transakcja była dla nas korzystna.

Teoretycznie każdy może dokonać wyceny nieruchomości samodzielnie, np. na podstawie analizy rynkowej czy korzystając z różnorodnych narzędzi internetowych do dokonywania wycen. Wiele zależy jednak od tego, do czego właściwie potrzebujemy wyceny. Jeśli potrzebujemy wyłącznie orientacyjnego oszacowania kosztów, można próbować wykonać samodzielną analizę. Należy jednak pamiętać, że będziemy musieli poświęcić na to nieco czasu i energii. Co więcej, przyda się również nieco wiedzy na temat finansów oraz rynku nieruchomości. Warto przy tym skorzystać z danych zebranych i udostępnianych przez Związek Banków Polskich (AMRON). Część z nich jest bezpłatna, za inne raporty będziemy musieli zapłacić. Konieczne będzie również dokonanie analizy ogłoszeń publikowanych np. w internecie. Takie działanie ma zwykle charakter poglądowy, jednak również pozwoli nam zyskać pewną wiedzę na temat cen na rynku nieruchomości. Warto również sprawdzić oferty deweloperów sprzedających mieszkania w okolicy.

Wycena nieruchomości z ekspertem

Coraz więcej osób, które potrzebują oszacowania ceny nieruchomości, korzysta z pomocy ekspertów finansowych lub nieruchomości, którzy specjalizują się w tej dziedzinie. To z całą pewnością znacznie wygodniejsze, a także pewniejsze rozwiązanie. Eksperci posiadają nie tylko rozległą wiedzę na temat rynku nieruchomości, ale również dysponują odpowiednimi narzędziami do przeprowadzania wycen. Specjaliści dobrze orientują się w trendach na lokalnych rynkach, mają większy dostęp do różnorodnych systemów transakcyjnych, stosują zaawansowane metody wyceny. Dodatkowo można wtedy liczyć na fachowe doradztwo oraz kompleksową pomoc w zakresie kwestii formalnych, których należy dopełnić przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości.Consilo Finanse i Nieruchomości