- 13 listopada 2018
- Autor: Consilo
- Kategoria: Bez kategorii
Planujesz wziąć spory kredyt i potrzebujesz fachowca, który pomoże ci w podjęciu słusznej decyzji? Kredyty hipoteczne czy obrotowe dla firm to złożone produkty finansowe, dlatego nic dziwnego, że klienci poszukują profesjonalnego wsparcia. Można je uzyskać zarówno od doradcy, jak i eksperta kredytowego.
Na początku należy zaznaczyć, że doradca i ekspert kredytowy (lub finansowy) to przedstawiciele dwóch profesji, których zakres i specyfika działania nieco się od siebie różni. W serii składającej się z dwóch artykułów spróbujemy wyjaśnić główne różnice między nimi. Podpowiemy również, kiedy zdecydować się na współpracę z doradcą, a w jakich przypadkach lepsze wsparcie zapewni nam ekspert kredytowy.
Kim właściwie jest doradca kredytowy?
Doradca kredytowy to osoba, która prowadzi swoją działalność zawodową na podstawie zezwolenia otrzymanego od Komisji Nadzoru Finansowego, jest wpisana do rejestru doradców, opłaca składkę członkowską oraz posiada odpowiednie ubezpieczenie OC. Co ważne, doradca służy radą i wskazuje rozwiązania finansowe najlepsze dla klienta, ponosząc przy tym pełną odpowiedzialność, w tym również karną. Zakres działania doradców kredytowych oraz specyfika usług doradczych regulowane są przez Ustawę z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.
Doradca kredytowy to podmiot działający niezależnie od banków czy instytucji finansowych. W związku z tym należy pamiętać, że wynagrodzenie za jego pracę pobierane jest od bezpośrednio od klienta, a nie kredytodawcy.
W czym może ci pomóc ekspert kredytowy?
Ekspert kredytowy pracuje w firmach specjalizujących się w pośrednictwie kredytowym i wsparciu finansowym, które współpracują z bankami udzielającymi kredytów. Eksperci przedstawiają klientom oferty kredytowe oraz udzielają szczegółowych informacji na ich temat, jednak ostateczna decyzja zawsze zależy wyłącznie od klienta. Zawsze wydają również Ogólny Formularz Informacyjny, w którym można sprawdzić, z jakimi bankami firma pośrednicząca współpracuje. Dzięki temu wszystkie działania eksperta są przejrzyste i łatwe do weryfikacji.
O wynagrodzenie za pracę eksperta nie musi martwić się klient, gdyż odpowiada za to firma pośrednicząca oraz bank, który wypłaca stosowną prowizję za usługi.