DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z USŁUG POŚREDNIKA? #1 – Kredyt hipoteczny

Temat bardzo obszerny, ale postaram się skrócić jak tylko się da, poruszając najważniejsze kwestie.

WIEDZA – poszukując dla siebie najlepszego kredytu hipotecznego, pierwsze co rzuci się nam w oczy to różnorodność rynku. Obecnie możemy wybierać spośród ok 18 banków, z których każdy ma dla klienta przygotowane różne oferty kredytu hipotecznego. Sumując oferty, z którymi więc powinniśmy się zapoznać z 18 robi się ok 50 lub więcej. (suche dane z doświadczenia, bibliografii na dole nie będzie ?) Oczywiście, możemy skorzystać z internetowego kalkulatora kredytu hipotecznego, który wskaże nam najbardziej atrakcyjne opcje, ale czy na pewno? Nie bez powodu napisałem najlepszy, a nie najtańszy kredyt, gdyż każdy z nas ma swoje indywidualne preferencje i możliwości finansowe, które należy dostosować do rynku. Ktoś będzie patrzył na najniższy koszt kredytu w perspektywie całego okresu kredytowania, innemu klientowi będzie zależało na włączeniu w kredyt prowizji banku, jeszcze inny postanowi nadpłacać kredyt regularnie i będzie potrzebował takiej możliwości bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Są to tylko trzy z wielu potrzeb jakie przyjdą nam do głowy, gdy zaczniemy zagłębiać się w temat kredytów. No ale przyjmijmy, że „my jesteśmy normalni” ? i chcemy bez udziwnień, byleby tanio. Jest takie pojęcie jak „cross selling”, bardzo dobrze znane sprzedawcom. Jeśli nie wiecie co ono dokładnie oznacza, to z pewnością się dowiecie korzystając z kalkulatora internetowego. Sposób sprzedaży notorycznie stosowany przez banki, które w kalkulatorach oferują najtańszy kredyt w połączeniu z np. kartą kredytową i drogim ubezpieczeniem. Finalnie po wizycie w banku uczucia możemy mieć mieszane, a ofertę co najwyżej przeciętną. Kolejną sprawą jest ciągle zmieniająca się oferta banków. Będąc dzisiaj w banku X, posiadającym najlepszą ofertę, nie wiemy czy bank Y za siedem dni nie wytoczy kontroferty, która okaże się korzystniejsza. Bank to firma, a firma ma swoją strategię niejednokrotnie powiązaną z zapotrzebowaniem w danym sektorze bankowości. Jeżeli okaże się w połowie procedowania kredytu w banku X, że bank Y ofertuje lepsze warunki, w związku z „domknięciem wyniku” na koniec kwartału to kalkulator do Ciebie nie zadzwoni, a Ekspert Finansowy tak, bo ma WIEDZĘ.

BEZPIECZEŃSTWO – bo zdolność kredytowa to jedno, a indywidualna ocena ryzyka to drugie.  Fakt, że mamy zdolność kredytową na oczekiwaną przez nas wartość pieniężną, nie oznacza, że kredyt mamy już w kieszeni. Oj nie! Zanim podpiszemy jakąkolwiek zobowiązującą umowę przedwstępną lub rezerwacyjną, dotyczącą zakupu nieruchomości warto odwiedzić Eksperta Finansowego, który znając wymagania i procedury bankowe, oraz działając we współpracy z Agentem Nieruchomości może oszacować ryzyko i pokierować nas w odpowiedni sposób, nie pozwalając nam popełnić błędu, który w konsekwencji może dużo kosztować (dosłownie w PLN-ach). Takim działaniem jest między innymi składanie wniosków do kilku wybranych banków, aby na wypadek negatywnej decyzji w banku wiodącym mieć spokojną głowę, iż mieszkanie i zadatek z nim związany nie przepadną. W ten sposób przechodzimy do kolejnej kwestii, jaką jest CZAS.

CZAS – Wiedząc, że kalkulator internetowy nie jest najlepszą formą zasięgania informacji, powinniśmy udać się do banku osobiście. Ile było tych banków? No właśnie, chcąc odwiedzić tylko banki wiodące musimy zarezerwować sobie minimum kilka godzin, aby zapoznać się z ofertą, nie licząc przy tym dojazdów do placówek. Dodatkowo wysiłek ten trzeba powielić dostarczając do kilku wybranych banków dokumenty niezbędne do rozpoczęcia procesu kredytowego i w celu podpisania wniosków. Uf! Kilkadziesiąt roboczogodzin za nami i nadszedł czas na podpisanie umowy. Widzieliście kiedyś umowę kredytową? ? To pytanie niech pozostanie retoryczne.

WARUNKI KREDYTU – w tym akapicie zadam tylko jedno pytanie. Jakie macie doświadczenie w negocjowaniu warunków kredytu hipotecznego z bankami? Takie zagadnienia jak profil klienta, scoring, historia kredytowa czy kontroferta użyte na odpowiednim etapie procesu kredytowego z pewnością mogą pomóc. Więcej jednak nie zdradzę, bo od negocjacji jesteśmy my ?

Podsumowując Ekspert Finansowy jest Twoim gwarantem uzyskania najlepszych warunków kredytowania nieruchomości, z uwzględnieniem Twoich potrzeb i ofert na moment, w którym składasz wnioski kredytowe. Wiedza, która zapewni Ci bezpieczeństwo i pozwoli oszczędzić czas jest na wyciągnięcie ręki i co najlepsze!? Nic za to nie zapłacisz!

 

Damian Bystroń
CONSILO Finanse i NieruchomościConsilo Finanse i Nieruchomości