Będzie łatwiej o kredyt hipoteczny. KNF łagodzi warunki oceny kredytowej.

Od dłuższego czasu sytuacja na rynku kredytów hipotecznych jest trudna. Osoby, które planują zakup nieruchomości na kredyt muszą mierzyć się z wieloma utrudnieniami. Nawet fakt, że stopy procentowe od kilku miesięcy utrzymują się na stałym poziomie nie ułatwia Polakom otrzymania kredytów. W tym czasie wzrosło nie tylko oprocentowanie kredytów, ale również ceny nieruchomości. 

Jaka jest decyzja KNF?

Prośby o złagodzenie obostrzeń kierowały do KNF zarówno banki jak i deweloperzy. Ku zaskoczeniu, Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się obniżyć warunki oceny zdolności kredytowej, co powinno pomóc Polakom w uzyskaniu kredytu. Poinformowano, że jest zgoda, aby od tej pory banki mogły stosować niższy bufor stopy procentowej, który wynosi 2,5 punktu procentowego. Warto zaznaczyć, że obowiązuje on w przypadku kredytów o tymczasowo stałej stopie procentowej. Jeśli chodzi o kredyty ze zmiennym oprocentowaniem, bufor musi pozostawać wyższy, jednak decyzyjnym podmiotem w tej kwestii są banki.

“Nadzór wskazał w przekazanej właśnie bankom informacji, że najniższy minimalny poziom bufora, tj. 2,5 p.p., powinien mieć zastosowanie dla kredytów opartych na tymczasowo stałej stopie procentowej. W przypadku kredytów oprocentowanych zmienną stopą procentową powinien zostać zastosowany adekwatnie wyższy poziom bufora. Za właściwą ocenę ryzyka i przyjęcie adekwatnych rozwiązań w tym obszarze jest odpowiedzialny zarząd banku.” – napisał rzecznik UKNF Jacek Barszczewski

Jaki wpływ będzie miała ta zmiana na sytuację Polaków?

Z pewnością w wielu przypadkach decyzja KNF przyczyni się do pozytywnego rozpatrzenia wniosków i zastosowania złagodzonych kryteriów oceny zdolności kredytowej. Szacuje się, że przy uwzględnieniu tej zmiany zdolność kredytowa może być nawet o 25% wyższa. Istnieje więc większe prawdopodobieństwo, że bank pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek kredytowy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak zmieniła się Twoja zdolność kredytowa, już dziś zadzwoń i umów się z naszym ekspertem na darmową analizę finansową.

📲 Wojciech Obrzut (+48) 791 366 533
📲 Mateusz Paluch (+48) 602 486 397
📲 Mariusz Nędza (+48) 668 346 042
📲 Krzysztof Kękuś (+48) 502 596 054


Consilo Finanse i Nieruchomości