Jak rozplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Oświetlenie w mieszkaniu – zasady, które pomogą Ci je odpowiednio rozplanować

Światło, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie człowieka. Stymuluje ono produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Z kolei jego zmniejszona ilość powoduje wahania poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, co sprawia, że stajemy się senni. Człowiek potrzebuje dostępu do światła o różnych porach, dlatego oprócz światła naturalnego, równie ważne jest to, aby zadbać o dodatkowe oświetlenie naszego mieszkanie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się w jaki sposób zaplanować je tak, aby jak najlepiej spełniało swoją ważną rolę.

Oświetlenie główne

Celem oświetlenia głównego jest zastąpienie naturalnego światła w porach dnia, w których jest ono niedostępne. Odruchowo zapalamy je, wracając do domu czy mieszkania. Zazwyczaj jest to lampa sufitowa, która często jest jedynym źródłem światła w pomieszczeniu. W związku z tym powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby równomiernie oświetlała ona całe wnętrze. Najlepiej, aby barwa takiego światła była naturalna.

Oświetlenie punktowe

Celem oświetlenia punktowego jest doświetlenie miejsc, z których najczęściej korzystamy, takich jak biurko, stół czy inne blaty robocze. Są to też tak zwane lampy strefowe, które wyznaczają np. strefę jadalną, lub strefę pracy. Do oświetlenia punktowego możemy również zaliczyć lampę nad lustrem w łazience czy kinkiet w salonie. W przypadku tego oświetlenia barwa powinna być raczej chłodna, o mocnym natężeniu, tak aby nie męczyły się nasze oczy. W miejscach typowo komunikacyjnych, jak na przykład korytarz czy klatka schodowa, warto pomyśleć o świetle uruchamiającym się za pomocą czujnika ruchu.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne może pełnić kilka funkcji w pomieszczeniu. Przede wszystkim buduje ono klimat i sprawia, że nasze wnętrze staje się bardziej przytulne. Dodatkowo, za pomocą oświetlenia dekoracyjnego możemy wyeksponować pewne elementy, np. obraz, elegancki mebel, fakturę płytek czy inne detale. W tym przypadku najlepsza będzie ciepła barwa, doskonale sprawdzą się także reflektory, o silnym świetle lub pask ledowe. 

Podsumowują, oświetlenie jest ważnym elementem, który wpływa nie tylko na wygląd naszego domu lub mieszkania, lecz także na funkcjonowanie domowników. Warto przemyśleć jego rozmieszczenie i dostosować je do indywidualnych preferencji.Consilo Finanse i Nieruchomości