Co musisz wiedzieć decydując się na kredyt hipoteczny w 2022 roku?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy to dobry czas na kredyt hipoteczny. Rok 2022 jak do tej pory pokazał nam, że jest nieprzewidywalny. Rosnące stopy procentowe i systematyczne podwyżki rat kredytowych sprawiają, że sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna. W 2021 roku deweloperzy wybudowali rekordowe w historii wolnorynkowej gospodarki ok. 230 tys. domów i mieszkań.  Mimo to, z uwagi na powyższe czynniki, wielu ludzi zastanawia się czy to dobry moment na zakup własnego M.

Rosnące stopy procentowe i stawki WIBOR.

Bardzo ważnym składnikiem kosztów kredytowania hipotecznego są odsetki, czyli korzyść, którą osiąga bank, z tytułu udzielenia nam zobowiązania. Rosnące stopy procentowe wpływają na wysokość stawki WIBOR(R), która brana jest pod uwagę przy wyliczaniu wysokości oprocentowania. Warto mieć na uwadze fakt, że ze względu na niestabilną sytuację gospodarczą, WIBOR(R) w prognozach cały czas rośnie, co sprawia, że automatycznie rosną koszty kredytowania. W tej sytuacji należy rozważyć kredyt ze stałym oprocentowaniem.

Rosnący wkład własny

Systematyczny wzrost cen mieszkań sprawia, że proporcjonalnie rośnie kwota, którą musimy przeznaczyć na wkład własny. W zależności od banku, nasze oszczędności muszą wynosić 10 lub 20 procent. Niestety, z uwagi na wysoką inflację nasze pieniądze tracą na wartości, a koszty życia rosną, co może sprawić, że gromadzenie tej kwoty zajmie nam dłuższy czas niż planowaliśmy, a kwota wkładu własnego będzie wzrastać.

Coraz większe koszty remontu

Nie tylko ceny mieszkań dynamicznie rosną. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku materiałów budowlanych i usług wykończeniowych. Zapłacimy więc więcej nie tylko za materiały, ale także za pracę fachowców. Warto jednak mieć na uwadze, że według prognoz ekspertów, ceny będą ciągle rosły, nawet przez najbliższe 5 lat.

Rosnące koszty najmu

Wiele osób decyduje się na wynajmowanie mieszkania, ponieważ kredyt hipoteczny wydaje im się nieopłacalny. Niestety, ze względu na rosnące koszty życia, wynajmujący swoje mieszkania podnoszą ceny. W wielu przypadkach za wynajem zapłacimy więcej, niż mogłaby wynosić rata kredytu na własne mieszkanie. Warto podliczyć koszty i zyski,  porównać je, a następnie podjąć przemyślaną decyzję.

Własne M jako inwestycja

Zakup mieszkania to obecnie jedna z najbezpieczniejszych inwestycji, która może nam przynieść realne zyski. W czasie rosnącej inflacji, wiele osób szuka sposobu na ochronę  swoich oszczędności. Zgromadzone fundusze można wesprzeć kredytem, które koszty może pokryć zysk z najmu. W ciągu ostatnich lat wzrosty cen mieszkań przewyższały inflację. Oznacza to, że osoby, które zdecydowały się na zakup nieruchomości skutecznie ochronili swoje oszczędności, a ponadto zarobili powyżej poziomu inflacji.

 

Podsumowując, przed podjęciem decyzji o kredycie hipotecznym warto przeanalizować nie tylko sytuację gospodarczą, ale również stan własnych oszczędności i wpływ, jakie ma na nie inflacja. W kolejnych latach nie zapowiada się na obniżkę cen, a wręcz przeciwnie – mieszkania jak i materiały budowlane i usługi fachowców mogą drożeć. Warto dodać, że na rynku polskim wciąż nie spada zainteresowanie nieruchomościami, co również może wpłynąć na wzrost cen. Ci, którzy odwlekają decyzję o kredycie, czekając na lepsze czasy, w przyszłości mogą się niestety rozczarować.Consilo Finanse i Nieruchomości